Lubisz kawę, ale nie możesz kofeiny? Ten napój cię nie rozczaruje
Ta kawa nie zawiera ani grama kofeiny, ale jej smak i zapach przypomina tradycyjną małą czarną. Po kawę z żołędzi mogą sięgać osoby, które mają nadciśnienie, choroby układu krążenia i nie mogą spożywać kofeiny. Wyjaśniamy, jak ją przygotować samodzielnie.
24.10.2023 11:05
Kawę z żołędzi bez problemu kupimy w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Możemy też przygotować ją samodzielnie. Sztuka ta nie jest wcale trudna, a w celu zdobycia produktów musimy udać się do lasu lub parku. Tam zbierzemy żołędzie. To wiąże się z samymi plusami. Nie dość, że wypijemy zdrową kawę bez grama kofeiny, ale za to z licznymi właściwościami zdrowotnymi, to jeszcze zapewnimy sobie sporą dawkę aktywności fizycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kawa z żołędzi smakuje jak zwykła. Jak ją zrobić?
Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli zebrałeś już żołędzie, możesz przystąpić do dalszej pracy. Zacznij od umycia i oczyszczenia owoców dębu. Następnie zmiażdż je młotkiem lub rozłup w dziadku do orzechów. Od razu po tym obierz żołędzie ze skórki. Teraz czas na ługowanie. Polega ono na tym, że kilkukrotnie gotuje się i płucze ziarenka. Dzięki temu wypłuczesz z nich garbniki. Obserwuj w tym czasie wodę, jeśli ciągle zabarwia się na brązowo, kontynuuj proces. Jedno gotowanie żołędzi powinno trwać 15 minut. Proces ługowania jest więc bardzo długi i musisz uzbroić się w cierpliwość.
Osusz żołędzie, a następnie rozdrobnij je i upraż na suchej patelni. Zmiażdżone nasiona zmiel w młynku do kawy i ponownie upraż. Teraz możesz zrobić z niej napar. Kawa z żołędzi jest łatwa w przygotowaniu. Robisz to samo, co ze zwykłą kawą. Wsyp łyżeczkę lub dwie do kubka, zalej wrzącą wodą, zakryj małym talerzykiem i odstaw na kilka minut. Podawaj ją z cynamonem, kleksem mleka lub napoju roślinnego i miodem. Możesz też skomponować swoją własną wersję tego napoju. Każda z nich przyniesie pozytywne skutki dla twojego organizmu, na przykład wzmocni żołądek i zapewni regulację układu pokarmowego.