PoradyLubisz owoce? Oto co się stanie, gdy zjesz je po obiedzie

Lubisz owoce? Oto co się stanie, gdy zjesz je po obiedzie

Czy można jeść owoce po obiedzie?
Czy można jeść owoce po obiedzie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek
01.10.2023 08:28, aktualizacja: 01.10.2023 09:38

Owoce są przepyszne i większość osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Wydaje nam się, że jedzenie ich o każdej porze dnia sprawi, że będziemy zdrowsi, a nasze samopoczucie się poprawi. Czy jednak to jest prawda? Czy możemy sięgać po nie od razu po obiedzie?

Jesteśmy przekonani, że jedzenie owoców nie przyniesie nam niczego złego. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Dlaczego? Chociażby fakt, że jedzenie ich w nieodpowiednim czasie może przynieść nieprzyjemne skutki. Jednym z nich są nadprogramowe kilogramy. Tycie niezbyt pasuje do spożywania owoców, ale wyjaśnimy, jak te dwie rzeczy się łączą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WHO rekomenduje, byśmy jedli 400-500 gramów warzyw i owoców codziennie w pięciu porcjach. Musimy jednak zwrócić uwagę na proporcje, które wynoszą 3/4 do 1/4. Warzyw w diecie powinno być więcej, gdyż mają większy potencjał zdrowotny, są mniej kaloryczne i nie zawierają dużo cukrów.

Jesz owoce po obiedzie? Sprawdź, czy to dobry pomysł

Często po obfitym obiedzie mamy ochotę na słodki deser lub na owoce. Ma to wiele najróżniejszych przyczyn. Czy znamy jednak skutki? Jeśli zbyt szybko sięgniemy po truskawkę, banana, borówki lub ananasa, w jelitach i żołądku dojdzie do fermentacji. Ten proces przyczynia się do tego, że składniki odżywcze są wchłaniane w nieodpowiedni sposób. To z kolei sprawi, że będziemy mieć problemy z układem pokarmowym, pojawią się wzdęcia, zgaga i niestrawność.

Ponadto taka praktyka może mieć też inny skutek. Po prostu przytyjemy, a poziom cukru w organizmie będzie wzrastał. Możemy to zauważyć po zjedzeniu produktów z wysokim indeksem glikemicznym, na przykład banana, arbuza lub mango.

Kiedy jeść owoce?

Najlepiej sięgnąć po nie 15 lub 30 minut przed głównym posiłkiem. Jeśli jednak chcemy zjeść je po obiedzie, musimy poczekać kilka godzin (dwie lub trzy). Optymalna pora to ranek, kiedy spożywamy pierwsze lub drugie śniadanie. Wtedy dostarczymy sobie najwięcej energii.

Owoce
Owoce© Pexels

Przyjęło się, że jedzenie owoców wieczorem nie jest zbyt dobrym pomysłem. Warto wspomnieć, że zasada ta dotyczy produktów z wysoką zawartością cukrów prostych, na przykład bananów, winogron lub jabłek. Muszą na nie uważać osoby cierpiące na cukrzycę i mające niestabilną gospodarkę cukrową.

Jeśli jesteśmy na diecie, powinniśmy sięgać po owoce o obniżonym indeksie glikemicznym. Dobrymi przykładami są jagody, wiśnie, agrest, pomarańcze, czereśnie, cytrusy oraz czarna porzeczka. Trzeba pamiętać o tym, by łączyć te produkty ze źródłem białka, na przykład jogurtami i twarogiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także