PrzepisKuchnia hiszpańskaMa zbawienny wpływ na jelita. Smakuje jak kwaśne mleko, ale powstaje z niewielkich bulw

Ma zbawienny wpływ na jelita. Smakuje jak kwaśne mleko, ale powstaje z niewielkich bulw

Horchata to bardzo zdrowy napój
Horchata to bardzo zdrowy napój
Źródło zdjęć: © Canva | Val Ibarrola

12.08.2024 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Horchata jest symbolem lokalnej kultury w Walencji, gdzie napój ten jest bardzo popularny i serwowany niemal wszędzie, zwłaszcza w upalne dni. Horchata nie tylko orzeźwia, ale stanowi również ważny element diety. Naukowcy twierdzą, że ten prosty napój, bazujący na roślinie dawniej uważanej za chwast, korzystnie wpływa na zdrowie jelit.

Historia horchaty sięga czasów starożytnych, kiedy to znana była jako "hordeata", czyli napój z jęczmienia (łac. hordeum), bo pierwotnie horchata była wytwarzana z jęczmienia, a nie orzechów tygrysich. W Hiszpanii horchata z cibory jadalnej z czasem zyskała na popularności. Przepisy na napój rozpowszechniły się po Europie w średniowieczu, a do Hiszpanii trafiła prawdopodobnie dzięki Arabom. W Walencji, gdzie uprawia się chufę, horchata stała się symbolem lokalnej kultury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z czego zrobiona jest hiszpańska horchata? Jak smakuje?

Warto podkreślić, że horchaty de chufa, czyli napoju pochodzącego z Hiszpanii, nie można mylić z horchatą meksykańską, która przygotowywana jest z ryżu, mleka i cynamonu. Horchata de chufa popularnością cieszy się szczególnie w rejonie Walencji. Głównym składnikiem napoju są ziarna chufy (cibory jadalnej), zwane również ziemnymi migdałami lub orzechami tygrysimi. Mimo że cibora wygląda jak pospolity chwast, zalicza się ją do superfoods.

Proces przygotowania napoju polega na zblendowaniu bulw cibory z wodą. Najlepiej jest spożywać horchatę w wersji niesłodzonej, bez konserwantów i niepasteryzowaną. Sam smak horchaty nie każdemu przypadnie do gustu. Wiele osób porównuje ją do kwaśnego mleka, z kolei inni używają określenia "napój ziemniaczany".

Horchata to hiszpański specjał
Horchata to hiszpański specjał © Canva | Juan Moyano

Na co dobra jest horchata? Dlaczego warto ją pić?

Napój bogaty jest w witaminy C i E oraz minerały, takie jak fosfor, wapń, magnez i żelazo. Cynamon dodawany niekiedy do horchaty ma właściwości przeciwzapalne i wspomaga trawienie oraz łagodzi problemy żołądkowe. Hiszpańscy naukowcy z Consejo Superior de Investigaciones Científicas wskazują, że horchata wspomaga namnażanie bakterii jelitowych, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Badania wykazały, że uczestnicy, którzy spożywali 300 ml horchaty przez trzy dni, doświadczyli pozytywnych zmian w mikrobiocie jelitowej. Profil bakteryjny przypominał ten obserwowany u osób stosujących dietę bogatą w produkty roślinne lub dietę śródziemnomorską. Naukowcy zauważyli, że w mikrobiocie pojawiła się znaczna ilość bakterii produkujących maślan, który ma korzystny wpływ na zdrowie.

Źródło: biocodexmicrobiotainstitute.com/pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także