Mamaginekolog zdradziła przepis na swoje popisowe danie. Wiele osób skrzywi się z niesmakiem
W niedzielę odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W podziękowaniu za wpłacone do skarbonki pieniądze, znana lekarka i influencerka postanowiła podzielić się wyjątkowym przepisem. Ta potrawa nie każdemu przypadnie do gustu, ale dawniej uznawana była za rarytas.
29.01.2024 08:13
Zimne nóżki wielu osobom kojarzą się z prywatkami w czasach PRLu. Chociaż przepis odszedł już nieco do lamusa i młodsze pokolenie na galaretę patrzy z mieszanką fascynacji i niechęci, warto spróbować ich chociaż raz. Swoim przepisem na wyjątkowe danie podzieliła się w sieci Nicole Sochacki-Wójcicka, znana również jako mamaginekolog. Zabierając się za przygotowanie tego dania, warto uzbroić się w cierpliwość. Efekt końcowy jest jednak warto czekania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zimne nóżki w galarecie
Zimne nóżki to jedno z najpopularniejszych polskich dań zimnych. Ich historia sięga XVI wieku, kiedy to podawano je na uczcie weselnej króla Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. W XX wieku zimne nóżki stały się popularną przekąską w wyszynkach i barach. Sprzedawano je z wódką, jako "seta i galareta" lub "lorneta z meduzą".
Zimne nóżki są doskonałym źródłem kolagenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kolagen odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry, a także za zdrowie stawów, ścięgien i więzadeł. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie naturalnie spada, więc zimne nóżki mogą być świetnym uzupełnieniem diety.
Składniki:
- 1 golonka,
- 2 nóżki świńskie,
- 3 litry wody,
- 3 drobno posiekane cebule,
- włoszczyzna na 1 rosół,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- pieprz, sól,
- 6 drobno posiekanych ząbków czosnku.
Sposób przygotowania:
- Mięso gotuj wraz z warzywami i przyprawami na małym ogniu przez 5 godzin, dopóki nóżki się nie rozpadną.
- Wyjmij nóżki i odstaw do wystudzenia.
- Następnego dnia wyrzuć kości oraz skórkę.
- Mięso drobno posiekaj i wrzuć znów do garnka.
- Gotuj drugi raz, aż zacznie gęstnieć.
- Następnie zagotuj ponownie trzeci raz. Gotując 3 razy, masz pewność, że galaret stężeje bez dodatku żelatyny.
- Przełóż do naczyń, jakie chcesz. Wstaw do lodówki.