Masz te dolegliwości? Lepiej zrezygnuj z jedzenia ogórków kiszonych
Mimo że zachwalane i polecane nie powinny znajdować się w diecie każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania ogórków kiszonych. Zobacz, kto nie powinien ich jeść.
15.07.2024 18:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogórki kiszone są chwalone za dobroczynny wpływ na organizm, ale istnieją dolegliwości, przy których ich spożywanie nie jest zalecane. Jeśli mierzysz się ze wskazanymi poniżej problemami zdrowotnymi, rozważ ograniczenie lub eliminację kiszonek z diety.
Kto nie powinien jeść ogórków kiszonych?
Ograniczenie kiszonych ogórków jest zalecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, a to ze względu na występującą w kiszonkach wysoką zawartość soli. Nie trzeba ich eliminować całkowicie, ale mniejsze spożycie przyczyni się zdrowiu. Warto dodać, że kiszone ogórki (ogólnie kiszonki) mają dużo histaminy, a więc nie powinny ich jeść osoby z nietolerancją histaminy. Jak wskazała dr Magdalena Cubała-Kucharska w wypowiedzi dla portalu WP abcZdrowie, histamina to hormon, który bywa mediatorem reakcji zapalnej. Jeśli osoba z nietolerancją spożyje kiszonki, konsekwencją może być ból głowy, biegunka, pokrzywka, ból brzucha czy zaczerwieniona twarz.
Przeciwwskazaniem do spożywania ogórków kiszonych jest kamica szczawianowo-wapniowa (przez dużą ilość soli), a także przewlekła niewydolność nerek. Ze względu na wysoką zawartość witaminy K w kiszonkach, nie są one zalecane osobom stosującym leki przeciwzakrzepowe. Kiszone ogórki wzmagają produkcję kwasów żołądkowych, co może powodować dolegliwości u osób z wrzodami żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym oraz nadżerką przełyku. Z kiszonych ogórów warto zrezygnować również w czasie zatruć pokarmowych oraz nie jest zalecane spożywanie ich na czczo.
Zobacz także
Czy można jeść ogórki kiszone przy dnie moczanowej?
Ogórki kiszone nie są produktami, których spożywanie jest niewskazane w przypadku dny moczanowej. Nie zaliczają się one do grupy produktów bogatych w puryny. Puryny są niewskazane w diecie osób zmagających się z artretyzmem, gdyż mogą one nasilać objawy tej choroby. Warto jednak nieco ograniczyć ich spożycie. Dlaczego?
Świeże ogórki zawierają niewiele puryn, a proces ich kiszenia nie powoduje żadnych zmian w zawartości puryn. Warto jednak nadmienić, że kiszonki, w tym ogórki kiszone, rozpatruje się w kontekście artretyzmu głównie ze względu na ich zawartość soli. W przypadku dny moczanowej zaleca się bowiem ograniczenie spożycia soli, a dokładniej sodu, który jest jednym z jej składników. Nadmierna ilość sodu w diecie może bowiem sprzyjać zwiększeniu stężenia kwasu moczowego. Dlatego też osoby cierpiące na dnę moczanową powinny zachować umiar w spożywaniu produktów kiszonych, takich jak ogórki, kapusta, rzodkiewka czy buraki.