PrzepisPopisowy mazurek. Mąkę wymieszaj z tym aromatycznym składnikiem

Popisowy mazurek. Mąkę wymieszaj z tym aromatycznym składnikiem

Mazurek warszawski ma charakterystyczny wyrazisty aromat - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Mazurek warszawski ma charakterystyczny wyrazisty aromat - Pyszności; Fot. Adobe Stock
07.04.2023 07:35

Mazurek warszawski ma charakterystyczny, wyrazisty aromat. Zawdzięcza to jednemu dodatkowi, który wspaniale będzie komponował się ze słodkim wypełnieniem ciasta. Przepis, który proponujemy, pochodzi z książki kucharskiej "Praktyczny kucharz warszawski", wydanej w 1889 roku. Zobacz, jak pieczono mazurki ponad 130 lat temu!

Tradycja wypiekania mazurka sięga XVII w. (jak wykazują źródło historyczne). Nie ma jednak kanonicznego przepisu, który miałby określać składniki, jakich należy użyć do przygotowania ciasta. Co region i co książka kucharska, to inna receptura. Przykładowo, mazurek orzechowy od 2011 roku widnieje na Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to ciasto na kruchym spodzie, płaskie, niewysokie z warstwą orzechowego kremu na wierzchu, udekorowane bakaliami.

Mazurek mazurkowi nierówny

Podstawą mazurka może być zarówno biszkopt, jak i ciasto z dodatkiem żółtek czy marcepanu. Do wypełnienia zaś używa się masy kajmakowej, czekoladowej, orzechowej, a także marmolady czy powideł. Są też nowoczesne wersje mazurków, które przygotowywane są na słono, np. z białą kiełbasą i konfiturą z czerwonej cebuli (przepis na wytrwany mazurek znajdziesz TUTAJ).

Dzisiaj mazurek jest bogato udekorowaną prawdziwą gwiazda wśród deserów na wielkanocnym stole. Niegdyś ciasto to było symbolem końca Wielkiego Postu i nagrodą dla tych, którzy pościli przez 40 dni. Przyrządzenie mazurka traktowano wówczas jak rytuał, a jego obecność na wielkanocnym stole świadczyła o dobrobycie i sutym świętowaniu. Mazurkiem niegdyś obdarowywano rodzinę i znajomych w czasie świąt.

Mazurek warszawski. Przepis sprzed 130 lat

To, co charakteryzuje mazurek warszawski, to niezwykle aromatyczne ciasto. Przygotowuje się je z mieszanki mąki i mielonych migdałów. Dodaje się również korzenne przyprawy, czyli cynamon i goździki. Jeżeli chcesz nieco urozmaicić recepturę, do ciasta dorzucić możesz skórkę otartą z pomarańczy. Mazurek udekoruj dowolnie, może to być - jak wskazano w przepisie - konfitura, lukier czy galaretka, lecz także masa kajmakowa, czekoladowa, orzechowa lub zapieczony kogel-mogel.

Przepis na mazurek warszawski z 1889 roku - Pyszności; Fot. "Praktyczny kucharz warszawski zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych", domena publiczna (screenshot)
Przepis na mazurek warszawski z 1889 roku - Pyszności; Fot. "Praktyczny kucharz warszawski zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych", domena publiczna (screenshot)

Składniki:

  • 200 g mąki
  • 2 jajka
  • 200 g masła
  • cynamon i utłuczone goździki
  • 200 g mielonych migdałów
  • wypełnienie: lukier, galaretka, konfitura
  • 200 g cukru

Przygotowanie:

  1. Przesiej mąkę, wybij do niej jajka i dodaj pokrojone zimne masło, a następnie cukier, łyżkę cynamonu i łyżkę utłuczonych goździków.
  2. Ugnieć z podanych składników ciasto.
  3. Ok. 1/3 ciasta pozostaw do zrobienia ozdobnych rantów, a pozostałym ciastem wyłóż blachę do pieczenia.
  4. Włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 170 st. C i piecz ok. 30 minut.
  5. Kiedy mazurek ostygnie, możesz zająć się ozdabianiem go.

Poniżej znajdziesz przepis na ciekawe wypełnienie mazurka malinowym musem oraz kremem z pistacji i białą czekoladą:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także