Mężczyźni powinni dodawać do każdego posiłku. Działa jak niebieska tabletka i wydłuża życie
Odmładza, zwiększa odporność na stres, wzmacnia organizm i działa jak afrodyzjak. W tych niewielkich czerwonych owocach tkwi prawdziwa bomba witamin i innych prozdrowotnych składników. W Polsce to owoc mało znany, ale dostępny (najczęściej w formie suszonej) i bezsprzecznie godny uwagi.
17.01.2024 | aktual.: 17.01.2024 16:43
Cytryniec chiński jest pnączem leczniczym pochodzącym z Chin i Korei. Nazywany jest owocem o pięciu smakach, bowiem posiada słodką skórkę, kwaśny miąższ, gorzko-cierpkie nasiona oraz słony wyciąg z nasion. Wierzono, że każdy smak odpowiada za leczenie innego narządu: wątroby, płuc, żołądka, serca i męskich narządów płciowych. W rzeczywistości trudno wymienić wszystkie właściwości zdrowotne tej fascynującej rośliny. Bliżej przyjrzeliśmy się kilku z nich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cytryniec chiński na wieczną młodość
Owoce cytryńca chińskiego nazywane są jagodami wiecznej młodości. W tradycyjnej medycynie chińskiej cytryniec stanowił receptę na osłabienie, a jego systematyczne spożywanie miało zapewniać wigor, energię i długie życie. Podobnie jak żeń-szeń cytryniec chiński łagodzi przemęczenie, a także poprawia kondycję psychiczną i fizyczną. To za sprawą obecnych w cytryńcu lignanów, czyli substancji stymulujących centralny układ nerwowy i przyczyniających się do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej.
Cytryniec chiński jako afrodyzjak
Wywar z liści cytryńca stosowany jest jako afrodyzjak (i to już od czasów starożytnych Chin), gdyż zwiększa libido i wpływa na sprawność seksualną. Wyciąg z owoców rośliny pobudza męską erekcję oraz zwiększa popęd seksualny tak samo u mężczyzn, jak i kobiet. To częsty składnik w suplementach na libido. Ponadto cytryniec zmniejsza problem częstego oddawania moczu i leczy stany zapalne narządów intymnych.
Na co pomaga cytryniec chiński?
Zarówno w owocach, liściach, nasionach, jak i korze cytryńca znajdziemy szereg prozdrowotnych składników: witaminę C i E, kwasy organiczne, w tym m.in. kwas cytrynowy i jabłkowy, polifenole - flawonoidy oraz lignany (jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy), garbniki, saponiny, łatwo przyswajalne mikroelementy, olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest cytral o zapachu przypominającym cytrynę czy schisandrynę - substancję o działaniu tonizującym i wzmacniającym.
Cytryniec chiński zaliczany jest do adaptogenów, czyli grupy substancji, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem, przeciwdziałając jego negatywnym skutkom. Adaptogeny wykazują zdolność do dostosowywania się do różnych sytuacji i wspierania równowagi organizmu.
Cytryniec chiński - jak spożywać?
Świeże owoce cytryńca chińskiego można jeść na surowo, przygotować z nich dżem, nalewkę czy syrop. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością dostępne są suszone lub sproszkowane owoce cytryńca chińskiego. Suszone owoce można zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Taki napar najlepiej jest spożywać razem z owocami. Natomiast owoce mielone najlepiej jest dawkować w ilości 1 czubata łyżeczka 1-2 razy dziennie. Można je dodawać do posiłków albo zalać gorącą wodą i również wypić całość po ostudzeniu. Cytryniec występuje także w postaci suplementów diety w tabletkach lub kapsułkach.