Mężczyźni powinni jeść garściami. Te produkty naturalnie podwyższają testosteron
Testosteron to hormon odpowiadający m.in. za utrzymanie funkcji seksualnych i wpływający na poziom libido oraz rozwój męskich narządów płciowych. Ponadto spala tłuszcze i tworzy mięśnie naturalnie przy aktywności fizycznej. To najważniejszy męski hormon płciowy (występuje również u kobiet). Należy więc dbać o prawidłowe stężenie tego hormonu w organizmie. Jak? Tę kwestię wyjaśnił dietetyk dr Bartek Kulczyński.
19.07.2023 13:51
Dietetyk dr Bartosz Kulczyński zajął się tym razem kwestią testosteronu. W skrócie opowiedział internautom, co obniża stężenie tego hormonu oraz jaki ma wpływ na organizm. Wymienił również grupy produktów, które warto jeść, by podnieść stężenie testosteronu. "Warto wiedzieć, że objawy niskiego testosteronu są poważne. Znajomość tego, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu, przyda się każdemu mężczyźnie" - wyjaśnia specjalista.
Te produkty naturalnie podwyższają testosteron
W utrzymaniu prawidłowego stężenia testosteronu kluczowe jest dostarczanie odpowiednich składników pokarmowych. Jednym z nich jest cynk. Dr Kulczyński, powołując się na badania, tłumaczy, że niedobór cynku powoduje spadek stężenia testosteronu. W związku z tym zaleca się włączenie takich produktów do diety jak: mięso czerwone, mięso drobiowe oraz ryby.
Mniejsze ilości cynku znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Wśród nich są: fasola, soczewica, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, dziki ryż, zarodki pszenne, sezam niełuskany, a także pestki dyni. Poza cynkiem warto zadbać też o odpowiednią podaż magnezu (kakao, kasze, banany, szpinak) oraz boru. Źródłem boru są bakalie. np. daktyle, warzywa strączkowe i liściaste, winogrona, morele, gruszki, jabłka, brzoskwinie oraz jajka.
Co jeszcze podnosi stężenie testosteronu?
Aby utrzymać odpowiednie stężenie testosteronu, potrzebna jest również witamina D. W jednym z badań, na które powołuje się dr Kulczyński, badacze odnotowali, że po roku przyjmowania witaminy D w dawce ok. 3,5 tys. jednostek dziennie nastąpił wzrost stężenie testosteronu wolnego o 20 procent. Jak tłumaczy specjalista, należy uznać to za bardzo dobry wynik. Dodaje jednak, że nie wszystkie badania to potwierdzają.
Jak się okazuje, aby nieco podnieść poziom testosteronu, warto rozważyć włączenie oliwy nierafinowanej do diety. Dr Kulczyński, powołując się na badania, wyjaśnia, że spożywanie 25 ml oliwy dziennie przez trzy tygodnie spowodowało wzrost stężenia testosteronu całkowitego średnio o 17 procent. Ekspert dodaje też, że chcąc zadbać o wysoki poziom testosteronu, warto zainteresować się dietą wysokotłuszczową, zarówno niskowęglowodanową, jak i ketogeniczną.