Mięciutkie kluski, które smakują wybornie. Gdy poznasz ich nazwę, wybuchniesz śmiechem
Kuchnia regionalna od lat cieszy się wielkim powodzeniem, gdyż jej podstawą są niedrogie i łatwo dostępne składniki. Tak jest np. w przypadku ziemniaczanych kluch z województwa świętokrzyskiego. Męcybuły - bo tak brzmi ich tradycyjna nazwa - zrobisz szybko i tanim kosztem.
04.10.2023 13:55
Poniżej znajdziecie oryginalną recepturę Koła Gospodyń Wiejskich ze Wzdołu Rządowego w gminie Bodzentyn. Przepis doceniono w konkursie kulinarnym na potrawę regionalną województwa świętokrzyskiego. Tak przygotowane męcybuły zachwycą każdego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miękkie bułeczki dla bezzębnego staruszka. Przysmak ziemi świętokrzyskiej
Męcybuły to danie regionalne pochodzące z ziemi świętokrzyskiej. To tam do dzisiaj szykuje się kluski z gotowanych ziemniaków przypominające pyzy lub kartacze. Męczybuły faszerowane są mięsem mielonym z dodatkiem ziół. Można podawać je jako dodatek do innego dania, przygotować do nich zasmażkę lub po prostu zjeść je z dodatkiem masła czy okrasy. Świetnie smakują kolejnego dnia - pokrojone w plastry i odsmażone.
Skąd wzięła się ta zabawna nazwa? Otóż określenie "męcybuła" w województwie świętokrzyskim oznacza bezzębnego dziadka, który przez problemy z gryzieniem męcy się i męcy przy jedzeniu. Dlatego też męcybuły są mięciutkie i puszyste - idealne dla bezzębnego staruszka.
Męcybuły. Przepis na tradycyjne kluski
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 180 g mąki ziemniaczanej,
- 1 jajko,
- 500 g ugotowanego mięsa drobiowego lub wieprzowego,
- 1 cebula,
- 1 czerstwa bułka,
- natka pietruszki,
- olej do smażenia,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie, następnie odcedź i odstaw do ostygnięcia.
- Cebulę pokrój w drobną kostkę i zeszklij ją na rozgrzanym tłuszczu.
- Czerstwą bułkę namocz w wodzie.
- Mięso przepuść przez maszynkę do mielenia, dodaj odciśniętą bułkę, podsmażoną cebulę, natkę pietruszki i dopraw solą oraz pieprzem. Dokładnie wszystko wymieszaj.
- Ziemniaki rozgnieć na purée, dodaj mąkę ziemniaczaną, jajko i dopraw solą oraz pieprzem. Wymieszaj całość, aż powstanie gładkie, jednolite ciasto.
- Ciasto podziel na równe części (wielkości pyzy). Każdą z nich delikatnie rozpłaszcz w dłoni, nałóż farsz i uformuj kulkę.
- Gotowe męcybuły gotuj partiami w osolonej wodzie na średnim ogniu około 9 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
- Wyjmuj za pomocą łyżki cedzakowej i podawaj od razu z okrasą lub jako dodatek do innej potrawy.