Miej pod ręką, gdy lepisz pierogi. Rozwiążesz uciążliwy problem

Kiedy brzegi pierogów nie chcą się zlepić, już niejedna gospodyni wyrywała sobie włosy z głowy. Nie warto tego robić — o wiele lepiej przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się, co zrobić, żeby uniknąć powszechnego problemu z ciastem.

Pierogi się nie lepią? Poznaj trik, który ci pomoże
Pierogi się nie lepią? Poznaj trik, który ci pomoże
Źródło zdjęć: © Canva | angorius

21.12.2023 11:01

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, w którym w polskich domach lepi się prawdopodobnie więcej pierogów, niż przez cały pozostały rok. Gospodynie uwijają się, jak mogą, dwoją i troją i harują jak małe mróweczki, by zdążyć ze wszystkim na czas. Wiedzą też doskonale, że gdyby nie sprytne triki, dzięki którym lepienie pierogów idzie szybciej i prościej, mogłoby się to im nie udać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciasto na pierogi — klucz do sukcesu

Powszechnym błędem związanym z przygotowaniem pierogów jest uważanie, że dobrze przyrządzony i smacznie doprawiony farsz to clou całej potrawy. Ten element pierogów jest, rzecz jasna, bardzo ważny, ale to nie on stanowi o stuprocentowym sukcesie. Jeśli przygotowane przez nas ciasto na pierogi będzie suche, zbyt grube, rozpadające się, ciemne, skurczone albo twarde — wtedy nawet najsmaczniejszy środek w niczym im nie pomoże.

To dlatego większość gospodyń ma opracowany szereg trików i patentów, który pozwala im na przygotowanie idealnego ciasta na pierogi. Leżakowanie, przykrywanie ciepłą misą, długie wyrabianie i wałkowanie — to wszystko nie stanowi dla nich żadne tajemnicy. Mimo to sytuacja, w której ciasto nie klei się do siebie, a pierogi za nic nie chcą się uformować, jest wyjątkowo częsta. Pytanie brzmi: gdzie został popełniony błąd?

Każda gospodyni ma swój własny sposób na to, by pierogi były idealne
Każda gospodyni ma swój własny sposób na to, by pierogi były idealne© Canva | Elina Fairytale

Dlaczego brzegi nie chcą się skleić?

Najczęstszą przyczyną tego, że ciasto na pierogi nie klei się do siebie, jest dodanie do masy jajek. Ta czynność przekreśla możliwość uzyskania delikatnej konsystencji ciasta, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z tego składniku, a jeśli już, to dodaje samego żółtka. Lub też robi coś innego.

Sprawdzonym patentem, chociaż nie przez wszystkich stosowanym, jest dodanie do wyrabianej na pierogi masy odrobiny oleju lub stopionego masła. Te składniki sprawią, że ciasto zyska na lepkości, a brzegi powinny bez problemu przylgnąć do siebie i w tej pozycji już zastygnąć. Zawsze można też wspomóc się odrobiną wody i nawilżyć nią brzegi pierożków. Pamiętaj jednak, by nie użyć jej zbyt dużo, bo łatwo z tym przesadzić. Wystarczy dosłownie kropelka — nawilż nią palec i gotowe. Powodzenia!

Wybrane dla Ciebie