Mieszam kilka składników i wsypuję do zmywarki. Naczynia lśnią, a jest o wiele taniej i zdrowiej
Zmywarka to jeden ze sprzętów, bez którego ciężko wyobrazić mi sobie kuchnię. Rozwiązuje odwieczny spór, kto dziś zmywa naczynia i sprawia, że sprzątanie po obiedzie staje się przyjemniejsze. Aby używanie było jeszcze ekonomiczniejsze, sięgam po domowy proszek do zmywania.
06.10.2024 | aktual.: 06.10.2024 08:22
Jeśli chcesz ograniczyć wydatki na detergenty do zmywarki i jednocześnie zadbać o środowisko, to domowy proszek do zmywania połączy te dwa światy. Zamiast przepłacać za tabletki z dopisem "eko", przygotuj je samodzielnie w domu. Potrzebujesz zaledwie kilku prostych, tanich i dostępnych składników, by cieszyć się czystymi naczyniami bez zacieków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowe kapsułki do zmywarki
Domowy proszek jest znacznie tańszy od gotowych produktów. Składniki są naturalne i biodegradowalne, nie obciążają środowiska. A co najważniejsze, doskonale myje naczynia, usuwając nawet uporczywe zabrudzenia.
Przygotuj własny, ekologiczny proszek w domu! Wystarczą Ci łatwo dostępne składniki:
- szklanka sody oczyszczonej,
- szklanka boraksu,
- pół szklanki kwasku cytrynowego w proszku,
- szklanka soli.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przechowuj w szczelnym pojemniku w suchym miejscu. Przed każdym zmywaniem wsyp dwie łyżki proszku do dozownika w zmywarce i uruchom wybrany program.
Soda oczyszczona oraz sól działają ścierająco i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, boraks skutecznie usuwa tłuszcz i plamy, jednocześnie zmiękczając wodę, a kwasek cytrynowy nadaje połysk i świeży zapach.
Tego nie dodawaj do zmywarki
Niech do głowy ci nie przyjdzie wlewanie płynu do naczyń do zmywarki. Czekać cię będzie morze piany, zalewającej kuchnię i często również uszkadzającej zmywarkę. Efektownie wygląda tylko na filmach, ale w domu lepiej tego nie sprawdzać.
Czego nie można myć w zmywarce?
Chociaż bez wątpienia zmywarka jest sprzętem bardzo pomocnym w każdym domu, to nie wszystko można do niej wrzucić.
- Srebro i posrebrzane przedmioty: Mogą stracić połysk i pokryć się ciemnym nalotem.
- Naczynia z powłoką teflonową: Wysoka temperatura może uszkodzić powłokę.
- Naczynia żeliwne i aluminiowe: Mogą rdzewieć i odbarwiać się.
- Naczynia emaliowane i miedziane: Mogą stracić kolor i połysk.
- Naczynia z drewna: Mogą pękać, odkształcać się i wchłaniać wodę.
- Naczynia z tworzyw sztucznych: Nie wszystkie tworzywa są odporne na wysokie temperatury. Sprawdź oznaczenia na naczyniu.
- Naczynia ręcznie zdobione: Zdobienia mogą się zmyć lub uszkodzić.
- Kryształki i delikatna porcelana: Mogą pękać.
Dodatkowo nie myj w zmywarce sztućców ze stali nierdzewnej z drewnianymi uchwytami, naczyń z drewna, miedzi, cyny, aluminium, porcelany z dekoracjami wykonanymi ręcznie, garnków z powłoką teflonową oraz naczyń z tworzyw sztucznych, które nie są odporne na wysokie temperatury.