Moja babcia robi ją co roku. Nie ma lepszej sałatki do słoików na zimę
Teraz jest najlepszy czas na szykowanie przetworów na zimę. Na półce w spiżarni obok kiszonek, dżemów i soków warto postawić też słoiki z sałatkami warzywnymi. Świetnie dopełniają obiad, sprawdzą się również jako przekąska czy dodatek do wędlin lub pasztetów. Jeśli nie macie pomysłu na pyszną sałatkę, koniecznie zainspirujcie się przepisem mojej babci.
23.08.2023 | aktual.: 23.08.2023 14:59
Buraczki, papryka i cebula - z tych trzech warzyw moja babcia przyrządza najlepszą pod słońcem sałatkę do słoików. Jest tak pyszna, że tylko kilka słoików zostaje na zimę, zazwyczaj podjadamy zapasy, jak tylko są gotowe. Za sukcesem tkwi idealnie połączenie dodatków i kompozycja słodkiego smaku z kwaśnym. Najczęściej sałatkę dodaję do obiadu, ale lubię też dorzucić nieco na kanapkę z wędliną, pasztetem lub białym serkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka z buraków i papryki na zimę do słoika. Przepis
Składniki:
- 3 kg buraków,
- 3 czerwone papryki,
- 6 cebul.
ZALEWA DO SAŁATKI:
- 1 szklanka oleju,
- 1 szklanka octu 10 proc.,
- 1 szklanka wody,
- 1 szklanka cukru,
- 1,5 łyżki soli.
Zobacz także
Przygotowanie:
- Buraki ugotuj do miękkości lub upiecz (najlepiej zawinięte w folię aluminiową).
- Kiedy zmiękną, obierz je ze skórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Z papryki usuń gniazda nasienne i pokrój ją w kostkę, a cebulę drobno posiekaj.
- W garnku połącz wodę z olejem, octem i solą. Zagotuj zalewę, po czym wrzuć do niej posiekaną cebulę i pogotuj całość jeszcze przez 5 minut.
- Po tym czasie dodaj paprykę i gotuj jeszcze przez 10 minut.
- Na koniec dodaj buraki oraz cukier. Dokładnie wszystko wymieszaj i gotuj dodatkowe 10 minut.
- Gorącą jeszcze sałatkę przełóż do czystych, wyparzonych słoików.
- Słoiki zakręć i odstaw do góry dnem do wystudzenia.
- Tak przygotowaną sałatkę na zimę z buraków i papryki przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu.
O czym należy pamiętać, szykując przetwory na zimę?
Pamiętaj, że przyrządzając przetwory na zimę, ważna jest dokładność i cierpliwość. Robienie czegokolwiek na szybko czy bez przykładania się może skończyć się fiaskiem. Należy zadbać m.in. o to, by słoiki i zakrętki były wyparzone i suche. Co ważne, do przetworów nie mogą dostać się kawałki innego jedzenia, niezagotowanej wody, nie powinno się też zanurzać w nich oblizanej łyżki.
Szykując przetwory, pamiętaj, że składniki muszą być zakryte zalewą, a przed zakręceniem słoików wieczka i góra słoika powinny być czyste i suche. Ponadto wszelkiego rodzaju sosy, konfitury czy przeciery muszą być bardzo dokładnie zagotowane - kiedy wlewasz je do słoików, powinny delikatnie się gotować.
Istnieje kilka metod pasteryzacji. Jedną z nich jest odwrócenie słoików do góry dnem lub przykrycie ich grubym kocem i odstawienie do całkowitego ostudzenia. Nasze mamy i babcie słoiki pasteryzowały w garnkach w gotującej się wodzie. Nowoczesne gospodynie używają do tego piekarników, a nawet zmywarek.