PrzepisDaniaMoja babcia robi nietypowe ciasto na pierogi. Jest mięciutkie i elastyczne

Moja babcia robi nietypowe ciasto na pierogi. Jest mięciutkie i elastyczne

Moja babcia dodaje do pierogów nietypowy składnik
Moja babcia dodaje do pierogów nietypowy składnik
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.10.2023 08:02

Już samo wałkowanie takiego ciasta na pierogi jest przyjemnością. Tę ekstremalną miękkość i elastyczność można uzyskać dzięki jednemu prostemu składnikowi. Nie pamiętam, żeby babcia inaczej przyrządzała ciasto na pierogi, a jest w tym mistrzynią.

Czy istnieje "złoty przepis" na pierogi, które zawsze się udają? Sądzę, że receptura mojej babci zbliży lepieńce do ideału, a to za sprawą jednego dodatkowego składnika. Dzięki niemu ciasto nabiera wybitnej miękkości. Sprawdź skuteczny babciny trik na idealne ciasto na pierogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować idealne pierogi?

Woda do przygotowania ciasta na pierogi powinna być ciepła, wręcz gorąca, ale równocześnie powinna umożliwiać wyrobienie ciasta bez poparzenia rąk. W ciepłej wodzie mąka się zaparzy, a gotowe ciasto będzie bardziej elastyczne i delikatne. Jeśli przygotowujesz słodkie pierogi, wodę możesz zastąpić ciepłym mlekiem.

Pierogi ulepić można niemalże z każdej mąki, jednak najczęściej polecaną jest mąka pszenna typ 450, 500 lub 650 - jest bogata w gluten, dzięki któremu ciasto na pierogi jest elastyczne – łatwo się je lepi, a podczas gotowania nie rozpada się. Ciasto zagniatamy szybkimi, energicznymi ruchami do momentu, aż stanie się gładkie i jednolite, nie dłużej - długie zagniatanie może sprawić, że ciasto stanie się twarde.

Tak zrobisz idealne ciasto na pierogi
Tak zrobisz idealne ciasto na pierogi© Pixabay

Czy dodawać masło do ciasta na pierogi?

Tłuszcz - obecność tego składnika w cieście na pierogi od dawien jest tematem dyskusji. Podstawowy przepis zakłada połączenie wyłącznie mąki, soli i wody, jednak istnieje wiele przesłanek za tym, aby do ciasta dodać również odrobinę tłuszczu. Moja babcia od zawsze zagniata pierogi z masłem.

Najpierw podgrzewa wodę w rondelku, a później rozpuszcza w niej masło i sól. Gotową mieszaninę przelewa do mąki i zagniata ciasto, a następnie odkładała je na 15 minut odpoczynku. Co dodaje dodanie masła do ciasta na pierogi? Nabiera ono niesamowitej elastyczności, sprężystości i wilgotności, a także bardzo łatwo będzie można je rozwałkować na cienki blat.

Miękkie ciasto na pierogi. Przepis

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 3 łyżki masła,
  • 300 ml gorącej wody,
  • łyżeczka miałkiej soli.

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiej na blat.
  2. W garnku podgrzej wodę, rozpuść w niej masło i sól.
  3. Cienką strużką wlewaj wodę do mąki, cały czas starając się zagniatać ciasto. Możesz posłużyć się łyżką, jeśli woda będzie za ciepła.
  4. Kiedy temperatura na to pozwoli, zacznij zagniatać ciasto rękoma - rób to energicznie i do momentu aż będzie gładkie.
  5. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i odłóż na w ciepłe miejsce na ok. 15 minut, by odpoczęło.
  6. Po tym czasie wyłóż ciasto na stolnicę, podziel na części i każdą z nich rozwałkuj w cienki placek.
  7. Od szklanki wycinaj kółeczka. Na ich środek wykładaj farsz, a następnie szczelnie zlep, a na brzegach zrób ozdobną "firankę".
  8. Pierogi gotuj partiami w osolonym wrzątku z dodatkiem tłuszczu (masła lub oleju, by pierogi nie skleiły się).
  9. Pierogi gotuj ok. 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także