Kulinarna Stolica PolskiMoja babcia robiła je przy każdej wizycie. Te pierogi to skarb Białegostoku

Moja babcia robiła je przy każdej wizycie. Te pierogi to skarb Białegostoku

Pierogi to absolutny klasyk polskiej kuchni i stały element w menu naszych babć. Największą popularnością cieszą się klasyczne farsze, jak twaróg, mięso czy owoce. W Białymstoku pierogi robią jednak nieco inaczej.

Pierogi - Pyszności
Pierogi - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | Ryzhkov

05.06.2024 | aktual.: 05.06.2024 09:01

Pierogi to danie niemal międzynarodowe. Po pierwsze są najbardziej rozsławione za granicą jako przedstawiciel polskiej kuchni. Po drugie zaś wiele krajów ma swoje odpowiedniki mniej lub bardziej podobne do znanych nam pierogów. W Azji zajadają się dim sumami, Włosi zaserwują tortellini, a i na wschodzie Europy można skosztować małych pielmieni z mięsem. W polskich pierogach nie brakuje regionalnych akcentów w postaci różnorodnych farszów. Ich składniki podyktowane są najczęściej dostępnością w danym regionie. Nie inaczej jest w przypadku pierogów białostockich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierogi białostockie

Moja babcia, której korzenie sięgają okolic Białegostoku, na obiad serwowała pierogi, jak to babcie mają w zwyczaju. Na pierwszy rzut oka nie wyróżniały się niczym specjalnym i w zasadzie można było je pomylić ze zwykłymi pierogami ruskimi, ale już po przekrojeniu okazywało się, że farsz został nieco podrasowany.

Pierogi
Pierogi© Flickr

W środku pierogów skrywa się sycący i pyszny farsz z białego sera, wędzonej słoniny i kaszy gryczanej. To proste i łatwo dostępne składniki również w czasach, gdy w sklepach świeciły głównie pustki. Zaradne gospodynie z podstawowych produktów potrafiły wyczarować naprawdę smaczny posiłek.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
  • 1 żółtko,
  • 1 łyżka oleju,
  • 1,5 szklanki kaszy gryczanej ugotowanej na sypko,
  • 1-2 cebule,
  • 250 g twarogu
  • 100 g wędzonej słoniny lub boczku,
  • pół szklanki śmietany 18 proc.,
  • sól, pieprz i słodka papryka do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Na blat wysyp mąkę, dodaj żółtko, olej, szczyptę soli oraz wodę i zagnieć elastyczne ciasto na pierogi. Odstaw je na 15 minut, aby odpoczęło.
  2. Cebulę obierz, posiekaj i podsmaż na słoninie pokrojonej w kostkę.
  3. Kaszę, ser i podsmażoną cebulę z tłuszczem zmiel w maszynce. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Opcjonalnie możesz dodać również trochę słodkiej mielonej papryki.
  4. Na każdy krążek nałóż łyżkę nadzienia i sklej brzegi, tworząc pierogi. Wrzuć je do garnka z wrzącą, osoloną wodą i gotuj przez 6-8 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

Gotowe pierożki polej śmietaną. Smacznego!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
przepiskulinarna stolica Polskikuchnia podlaska
Wybrane dla Ciebie