Moja babcia zawsze trzyma w chlebaku kawałeczek. Jej pieczywo ciągle jest jak świeże
Świeże pieczywo, pozbawione czerstwej skórki to coś, o czym marzę niemal każdego poranka, sięgając do chlebaka. Moja babcia ma patent, który przedłuża świeżość chleba, dzięki czemu nic się nie marnuje. Wystarczy sięgnąć po ten owoc.
28.12.2023 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na śniadanie najchętniej wybieram kanapki. Są proste, szybkie i smakują każdemu, bo dodatki można dobierać według uznania. Podstawą jest jednak zawsze pieczywo, wiec warto wybrać to najlepsze. Nie we wszystkich domach bochenek chleba schodzi tak szybko, że chlebak świeci tylko okruszkami. Moja babcia miała swój patent, aby leżące w pojemniku pieczywo zostało jak najdłużej świeże.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby chleb był dłużej świeży?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby kupowanie częściej i mniejszej ilości pieczywa. Umówmy się - nie każdy ma czas i ochotę, aby codziennie rano chodzić po świeży chleb i bułki do piekarni. Jeśli jednak nie da się kupić połówki bochenka, to wystarczy jeden sposób, aby przedłużyć jego świeżość.
Chleb wyciągam z folii i przekładam do chlebaka, aby zapewnić mu jak najlepszą cyrkulację powietrza. Następnie dorzucam ćwiartkę jabłka. Owoce te zawierają skrobię, która pochłania wilgoć z powietrza. Dzięki temu chleb pozostaje chrupki i nie traci swojego smaku. Podobnie zadziała również dodanie kawałka ziemniaka. Jabłko nie spleśnieje, jeśli będziemy je regularnie wymieniać, więc należy pamiętać o tym, aby zaglądać do chlebaka.
Mrożenie chleba
Duże ilości pieczywa dobrze jest też zamrozić. Najlepiej zrobić to, gdy jest jak najbardziej świeży. Przed zamrożeniem najlepiej jest pokroić chleb w kromki i włożyć do woreczka foliowego lub pojemnika na żywność. Zamrożony chleb można przechowywać przez około 3 miesiące.
Chleb można później rozmrozić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na podgrzaniu zamrożonych kromek pieczywa w piekarniku (40 minut w piekarniku rozgrzanym do 175 st.) dzięki czemu będzie miał chrupiącą skórkę i miękki środek. Czas pieczenia jest jednak dłuższy. Drugi sposób polega na tym, że chleb najpierw się rozmraża, a potem podpieka przez ok. 15 minut w 175 st. Celsjusza.