Mówi się o nim "podlaskie tofu". Zapewnia uczucie sytości i jest zbawienny dla twoich jelit
Podlasie to niewątpliwie kraina płynąca niesamowitymi regionalnymi przysmakami z najwyższej półki. Dzisiaj chcemy ci przybliżyć temat podlaskiego tofu, czyli potrawy, którą tamtejsze gospodynie od lat przygotowują na postne uroczystości. Sprawdzi się jak ulał na zbliżające się święta Bożego Narodzenia!
08.12.2023 10:54
Zlepek różnych kultur, które brały udział w historycznym budowaniu kuchni podlaskiej, sprawiły, że jest ona jedną z najbardziej urozmaiconych w — zaryzykujemy to stwierdzenie — całej Europie. Polacy, Tatarzy, Żydzi, Białorusini, Ukraińcy, a nawet Prusacy i Austriacy, którzy dzielili ten obszar podczas III rozbioru Polski, ukształtowali prawdziwy kulinarny miszmasz, którym zachwycamy się do dzisiaj.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczywiście większość z nas kojarzy kuchnię podlaską z blinami, kartaczami, sękaczem, babką i kiszką ziemniaczaną. To sztandarowe przykłady, ale bynajmniej nie jedyne. Nie tak dawno temu pisaliśmy tu o pochodzącym z Podlasia świątecznym cieście "Marcinek". Dzisiaj pozostajemy w temacie bożonarodzeniowym i prezentujemy podlaskie tofu, czyli tradycyjny kisiel owsiany.
Oczywiście nazwanie tego dania "tofu" to wymysł bardziej współczesny, nawiązujący do azjatyckiego twarożku z mleka sojowego. Podlaski kisiel owsiany i japońskie tofu rzeczywiście mają podobną, zwartą konsystencję — zupełnie inną niż klasyczny kisiel. Co warto odnotować to fakt, że podlaskie tofu to nie tylko ciekawy smak i regionalna historia, ale również olbrzymia ilość zdrowego błonnika, który syci jak nic innego i wspiera prawidłowe trawienie.
Jesteś ciekawy, jak przygotowuje się taki tradycyjny podlaski przysmak? Zapraszamy do przepisu!
Podlaskie tofu
Składniki:
- 3 szklanki płatków owsianych,
- 1,5 l wody,
- 2 łyżki zakwasu chlebowego,
- 2 łyżki oleju,
- 1 łyżeczka soli.
Sposób przygotowania:
- Płatki owsiane przesyp do garnka, zalej letnią wodą (musisz ją wcześniej przegotować), dodaj 2 łyżki zakwasu chlebowego i wymieszaj. Przykryj naczynie lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na kilkanaście godzin.
- Płyn przecedź, a następnie wymieszaj z olejem i solą. Wymieszaj i zagotuj, cały czas mieszając. Zagęszczony w ten sposób kisiel przelej do miseczek i ostudź. I tyle — twoje podlaskie tofu jest już gotowe. Doskonale smakuje zarówno na słodko, jak i na słono.