PrzepisDania mięsneMówią, że to masło bogów. Wiele osób odwraca się z niesmakiem

Mówią, że to masło bogów. Wiele osób odwraca się z niesmakiem

Pieczony szpik - Pyszności
Pieczony szpik - Pyszności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | brent Hofacker

24.09.2024 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest wiele potraw, które dla niektórych są prawdziwym rarytasem, a dla innych czymś nie do pomyślenia. Wśród nich pojawia się szpik kostny, nazywany często masłem bogów. Odszedł w zapomnienie, chociaż nie zabraknie osób, które z sentymentem wróciłby do jego smaku.

Kojarzy się z kuchnią francuską, ale był również rarytasem w przedwojennej Polsce. W czasach PRL stał się jednak (podobnie jak podroby) symbolem kuchni biednej. Wygląda dość kontrowersyjnie i pozornie może wydawać się jedynie kuchennym odpadem, ale nie można odmówić mu wielu cennych właściwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Masło bogów

Szpik kostny ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest źródłem energii, witamin oraz ma wysokie walory smakowe. Jest pełen kolagenu, który poprawia zdrowie i wytrzymałość kości oraz skóry. To także źródło fosfolipidów, poprawiających pamięć i koncentrację, witaminy B12 oraz białek immunoglobulinowych wspomagających układ odpornościowy.

Szpik  to bomba witaminowa i energetyczna
Szpik to bomba witaminowa i energetyczna© Adobe Stock

Szpik wołowy to tłuszcz znajdujący się wewnątrz kości. Ma delikatną, kremową konsystencję i lekko słony smak, stąd jego porównanie do masła.

Jak przyrządzić szpik kostny?

Szpik wołowy to produkt, który budzi skrajne emocje. Dla jednych to prawdziwy przysmak o wyjątkowym smaku, dla innych – niecodzienna i odważna propozycja kulinarna. Warto przekonać się na własnej skórze, do której grupy się zaliczamy.

Szukaj kości wołowych, które w przekroju zawierają dużo szpiku
Szukaj kości wołowych, które w przekroju zawierają dużo szpiku© Pixabay

Najpopularniejszym sposobem przygotowania szpiku jest jego pieczenie. Kości ze szpikiem umieszcza się w piekarniku, a następnie wyjmuje się szpik łyżeczką i podaje na grzankach lub jako dodatek do innych dań. Szpik można również wykorzystać do przygotowania bulionów, sosów lub jako bazę do tłuszczów do smażenia.

Z czym podawać szpik kostny?

Jak na masło bogów przystało, możesz posmarować nim chrupiące grzanki. Pieczony szpik doskonale komponuje się z pieczonymi warzywami, takimi jak marchewka, pietruszka czy seler. Może być również dodany do sosów do mięs, nadając im głębi smaku.

szpik
szpik© Getty Images | fanpro

Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni i odkrywać nowe smaki, warto spróbować tego przysmaku. Warto jednak pamiętać, że to produkt kaloryczny, o dużej zawartości tłuszczu, więc warto zachować umiar. Na ten przysmak uważać powinny osoby z problemami układu krążenia i wysokim poziomem cholesterolu.

poradyszpikmasło