Mrozisz chleb? Pamiętaj, aby zrobić to we właściwym momencie, bo nie zachowa świeżości
Mrożenie pieczywa to skuteczny sposób na wydłużenie jego świeżości, oszczędzenie pieniędzy i uniknięcie marnotrawstwa żywności. Pytanie brzmi: czy poza tym, że chleb nie spleśnieje, będzie się w ogóle nadawał do jedzenia? Na szczęście tak, ale żeby tak było, trzeba zastosować się do ważnej zasady.
07.11.2023 13:49
Idziemy o zakład, że tak samo jak my, ty również, drogi czytelniku, nie lubisz marnotrawienia żywności. Z drugiej jednak strony podobną awersją wykazujemy się w kierunku nieświeżego pieczywa. I wcale nie musi pokryć się ono pleśnią, żeby było już (prawie) do niczego. I co wtedy? Do kosza? To oznacza niemałe wyrzuty sumienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zadajemy więc sobie pytanie, co w takim razie robić, żeby jak najrzadziej mieć do czynienia z gumowatym lub czerstwym pieczywem? Odpowiedź jest oczywista: spożywać je na bieżąco i odpowiednio przechowywać. To pierwsze bywa jednak problematyczne, bo jest jednoznaczne z niemal codziennym odwiedzaniem piekarni. Wszystko wskazuje więc na to, że lepszym sposobem jest mrożenie chleba. Czy to ma prawo się udać?
Czy można mrozić chleb?
Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł o tym, że nie każda żywność nadaje się do przechowywania w zamrażarce. Pomidory, ogórki, jajka i cytrusy nie powinny być co do zasady zamrażane i przestrzeganie tego "zakazu" oszczędzi nam niekiedy naprawdę niemiłych następstw gastrycznych. A co z chlebem?
Pieczywo na szczęście można mrozić. Trzeba jednak trzymać się kilku reguł, dzięki którym rozmrożony produkt będzie smaczny i świeży. W tym miejscu wymienimy cztery najważniejsze. Respektowanie ich sprawi, że po świeżutki chlebek nie będziesz musiał za każdym razem pędzić do piekarni.
- Mroź pieczywo od razu po kupieniu. Nie zwlekaj do momentu, w którym chleb zacznie czerstwieć. Ten efekt pogłębi się podczas mrożenia, więc cała czynność nic ci nie da.
- Chleb nie powinien spędzić w zamrażarce więcej niż trzy miesiące. Po tym czasie pojawią się na nim nieapetyczne suche obszary.
- Jeśli mrozisz chleb pokrojony, zadbaj o to, by nie skleił się podczas pobytu w chłodni. Możesz użyć do tego folii spożywczej — owiń nią osobno każdą kromkę. Innym, prostszym sposobem jest ułożenie kromek pionowo po tym, jak już się zmrożą.
- Do mrożenia używaj plastikowych reklamówek; nigdy papieru do pieczenia i tym podobnych wynalazków. Pakując pieczywo, zadbaj o to, by pozbyć się z opakowania jak największej ilości powietrza.
Z tymi poradami unikniesz marnotrawienia żywności, a rozmrożony chleb będzie smakował prawie tak dobrze, jak tuż po opuszczeniu piekarni. Smacznego!