Kulinarna Stolica PolskiNa konkurs zrobili pierogi, jakich Polska nie widziała. Zdradzili też sekret idealnego ciasta

Na konkurs zrobili pierogi, jakich Polska nie widziała. Zdradzili też sekret idealnego ciasta

Gdzie jada się najlepsze pierogi w Polsce? Ci, którzy odwiedzając co roku Szczerbin, bez dwóch zdań wskazują tę wieś w gminie Łobżenica. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a także uczestnicy konkursu kulinarnego na najlepsze pierogi, dwoją się i troją, aby zaskoczyć klasycznymi i nowymi smakami. W tym roku furorę robiły m.in. pierogi z kurczakiem, nektarynkami i karmelizowanymi marchewkami — wszystko to w jednym farszu. Co jeszcze zdumiało uczestników?

Święto Pieroga w Szczerbinie
Święto Pieroga w Szczerbinie
Źródło zdjęć: © WP.PL
Magdalena Pomorska

10.08.2024 10:27

Święto Pieroga w Szczerbinie to coroczne wydarzenie kulinarne, które przyciąga prawdziwe tłumy. To jedna ze smakowitych imprez w województwie wielkopolskim, która idealnie wpisuje się w nasz redakcyjny cykl Kulinarna Stolica Polski. W sierpniu właśnie do Wielkopolski zjeżdżają najwięksi miłośnicy pierogów w rozmaitych wersjach. Zarówno ci gotujący — aby poddać ocenie swoje wyroby, jak i ci testujący, aby zgodnie z tradycją rok w rok spróbować ulubionych specjałów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurczak z nektarynką, czyli jak zaskoczyć miłośników pierogów

W tym roku tuż obok pierogów z mięsem, pierogów ruskich (z ziemniakami i serem białym oraz cebulką) i pierogów z kapustą, pojawiły się nietuzinkowe, wyjątkowe nadzienia. Para młodych uczestników konkursu zaskoczyła jury niekonwencjonalnym połączeniem smaków. Postawili na połączenie kurczaka w sosie miodowo-curry z dodatkiem nektarynek i karmelizowanych marchewek. Inspiracją do tej potrawy był dobrze znany z azjatyckich kuchni kurczak z ananasem. Para nie kombinowała więcej w daniu i postawiła na klasyczną wersję przepisu na ciasto na pierogi. Co też okazało się drogą do kulinarnego sukcesu. Wystarczy bowiem wziąć proste składniki, czyli gorącą wodę, mąkę, trochę oleju i szczyptę soli.

— Duże silne dłonie. Trzeba dobrze wygnieść ciasto — opowiadał do kamery WP uczestnik konkursu.

Jakie pierogi lubią Polacy?

W Szczerbinie posmakować można pierogów w rozmaitych wersjach. Zarówno na słodko, jak i na wytrawnie. Królują też smaki kwaśne, jak słynne pierogi z kiszoną kapustą. Pierogi prosto z wody, pierogi smażone i też te pieczone - co przepis i gospodyni, to inne podejście do przygotowania. Przepytywani uczestnicy imprezy najczęściej za swoje ulubione wskazywali... pierogi z kapustą i grzybami. Kojarzą się większości z miłym czasem świąt Bożego Narodzenia. W raporcie Food Trendów 2022 co piąty ankietowany wskazał, że pierogi kojarzą się z kuchnią mamy i babci. Trudno się z tym nie zgodzić, a tym samym z popularnością takich imprez jak Święto Pieroga w Szczerbinie.

Wybrane dla Ciebie