Na poprawę trawienia i uspokojenie. Dziki owoc, o którym wielu zapomniało, jest skarbnicą zdrowia
Właściwości kaliny koralowej wykorzystywane są w medycynie naturalnej od dawna. Sok, który jest z niej przygotowywany, stawia na nogi w okresie przeziębień, a także uspokaja i wspomaga trawienie. Należy jednak zachować ostrożność, spożywając kalinę, ponieważ w stanie surowym jest lekko trująca.
20.08.2024 11:21
Kalina koralowa to gatunek rośliny, który charakteryzuje się dużymi rozmiarami. Najczęściej można spotkać ją w pobliżu rzek, gdzie rośnie w naturalnych warunkach. Jej owoce, które są zbierane od sierpnia do października, są nie tylko piękne, ale również pełne wartości odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kalina koralowa - na co pomaga?
Owoce kaliny są niezwykle bogate w fitosterole. Substancje te mają zdolność do ochrony organizmu przed różnego rodzaju chorobami układu krążenia. Dodatkowo obniżają poziomu cholesterolu we krwi oraz ciśnienia krwi. Nie tylko owoce, ale również kwiaty, korzenie i kora kaliny mają właściwości lecznicze. W składzie kory kaliny znajdują się flawonoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze, kwasy organiczne oraz witaminy C i K.
Kora kaliny, stosowana jako ekstrakt, może być bezpiecznie przyjmowana przez kobiety w ciąży. Kalina koralowa ma działanie przeciwwymiotne, leczy zaburzenia nerwowe oraz zapobiega skurczom nóg. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom ściągającym, kalina przeciwdziała poronieniom i przedwczesnym porodom. Co jednak istotne, nie powinno się jej stosować bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kalina, a dokładniej mówiąc sok z kaliny, jest często stosowany w leczeniu różnych dolegliwości układu pokarmowego, na przykład w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wszystko to dzięki obecności w składzie kaliny antybakteryjnych garbników. Kalina jest również zalecana w przypadku biegunki.
Czy kalinę można jeść na surowo?
Nieprzetworzone owoce kaliny koralowej zawierają saponiny, które są substancjami toksycznymi. Spożycie takich owoców może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak wymioty, zawroty głowy, problemy z mową czy nawet omdlenia.
Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki spożycia surowych owoców kaliny. Dlatego też zaleca się, aby owoce kaliny były spożywane tylko po odpowiednim przetworzeniu. Można je wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju przetworów, takich jak dżemy, marmolady, soki czy nalewki.
Co można zrobić z owoców kaliny koralowej?
Owoce kaliny są najsmaczniejsze po pierwszych przymrozkach, kiedy to tracą swoją charakterystyczną gorycz. Jeżeli jednak nie mamy możliwości zebrania owoców w tym okresie, możemy je po prostu zamrozić. Efekt będzie taki sam, jakbyśmy zebrali owoce po pierwszych przymrozkach.
Sok z owoców kaliny, jeśli zostanie połączony z miodem, może być wykorzystany jako naturalny środek na kaszel. Jest to niezwykle przydatne, szczególnie w sezonie przeziębień i grypy. Ponadto kalina ma działanie wzmacniające i uspokajające.
Nalewki z kaliny są pomocne w przypadku bólów jelit, dolegliwości związanych z pęcherzykiem żółciowym czy problemach z oddawaniem moczu. Osobom cierpiącym na astmę i borykającym się z bezsennością zaleca się natomiast odwar z korzeni kaliny. Warty uwagi jest też odwar z kwiatów kaliny - zawiera kwasy organiczne, które stymulują pracę gruczołów ślinowych. W efekcie poprawia się trawienie - kalina niweluje wzdęcia i skurcze jelit.