Na śniadanie robię bałkańskie placki. O naleśnikach nikt już nie chce słyszeć
Są chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku. Na Bałkanach często serwuje się je na śniadanie, chociaż sprawdzą się świetnie również na podwieczorek. To doskonała alternatywa dla klasycznych racuchów, naleśników i placuszków.
Priganice to tradycyjne bałkańskie danie, szczególnie popularne w Czarnogórze Najczęściej przyjmuje formę małych kulek, placuszków lub kwadratów. W Bułgarii, Serbii spotkać je można również pod nazwą mekitsa. Oba są smażonymi ciastami na bazie mąki, popularnymi na Bałkanach i serwowanymi zarówno na słodko, jak i na słono. Główna różnica polega na pochodzeniu, bo smak jest taki sam. Zdecydowanie warto zaprosić ten przepis do swojej kuchni i przygotować danie, które czaruje prostotą i smakiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moda na kawę czy modna kawa? Testujemy Cold Brew, Cold Sweet Nitro oraz kawę pistacjową
Priganice
Ich sekretem jest prostota – nie potrzebujesz drożdży ani długiego wyrabiania ciasta. Wystarczą mąka, woda i odrobina soli, a efektem są złociste, chrupiące placki, które smakują zarówno na słodko, jak i na słono. Neutralny smak pozwala na wiele smacznych eksperymentów.
Do masy dodaje się często także łyżkę rakii lub spirytusu, aby ciasto mniej chłonęło tłuszcz. Działa to podobnie jak przy naszych babcinych pączkach. Placuszki są chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku. To pyszny i tani przepis na odrobinę Bałkanów w kuchni.
Składniki:
- 300 ml wody,
- 400 g mąki,
- 1 płaska łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 40 g świeżych drożdży,
- 1 łyżka rakiji, spirtysu lub wódki.
Sposób przygotowania:
- W dużej misce wymieszaj wodę, cukier i pokruszone świeże drożdże. Odstaw na kilka minut, aż drożdże zaczną pracować.
- Dodaj mąkę i sól. Wymieszaj wszystkie składniki, początkowo łyżką, a następnie ręką. Zagniataj ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, podobne do ciasta na chleb pszenny.
- Dodaj łyżkę rakiji (lub wódki) do ciasta i dokładnie zagnieć.
- Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut, aż ciasto podwoi swoją objętość.
- Po wyrośnięciu bardzo delikatnie ugnieć ciasto, aby usunąć nadmiar powietrza. Następnie podziel ciasto na mniejsze porcje i uformuj z nich małe kuleczki.
- Odstaw na 10 minut do podrośnięcia.
- Każdą kuleczkę delikatnie rozpłaszcz na placki.
- Wrzucaj priganice partiami na gorący olej. Smaż z obu stron, aż nabiorą złotego koloru.
- Wyjmuj usmażone priganice łyżką cedzakową i układaj na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Priganice najlepiej smakują na ciepło, zaraz po usmażeniu. Są doskonałym pomysłem na śniadanie, brunch, przekąskę lub nawet lekki posiłek. W wielu domach podaje się je z dodatkiem miodu i orzechów, dżemami, konfiturami, białym serem czy cukrem pudrem. W wytrawnej wersji można zaserwować je z dodatkiem ajwaru, jogurtem naturalnym, warzywną pastą lub jako dodatek do wędlin i serów.