Na święta piekę niemieckie pierniczki Lebkuchen. Rozpływają się w ustach
Lebkuchen są równie aromatyczne jak nasze tradycyjne pierniczki. Jednak mają w sobie coś takiego, co sprawia, że trudno jest poprzestać na jednym. W środku są lekko wilgotne i miękkie. To zasługa składnika, którego brakuje w tradycyjnym przepisie.
Niemieckie lebkucheny najczęściej mają okrągły kształt i są pokryte lukrem lub czekoladą. Za korzenny aromat odpowiada masa miodowa z przyprawami, a za konsystencję dodatek zmielonych migdałów. Dzięki tym orzechom pierniczki zawsze wychodzą wilgotne w środku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia niemieckich pierniczków
Przepisy na niemieckie pierniczki, czyli lebkucheny, podobnie jak w przypadku polskich ciasteczek, pojawiają się w wielu różnych wersjach. Pierwsze, z XIII wieku, mówią o tym, że lebkucheny były wypiekane na krążkach papieru ryżowego.
Zanim lebkucheny pojawiły się w zwykłych domach, były wypiekane w klasztorach. Wiąże się z nimi symbolika sakralna, na przykład taka, że do ich przygotowania należy użyć 7 przypraw, co miało symbolizować 7 dni stworzenia świata przez Boga.
Z czasem zrezygnowano z ryżowej podkładki i wypiekano je w kształcie serc. Wieszano dzieciom na szyjach, aby mogły podgryzać słodkie korzenne ciasteczka w dowolnym momencie.
Jak zrobić miękkie i wilgotne lebkucheny?
Aby zrobić 30 okrągłych lebkuchenów, potrzebujesz:
- 250 g mąki pszennej,
- 85 g mielonych migdałów,
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika,
- 1 łyżeczki mielonego cynamonu,
- 1 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 200 ml miodu,
- 85 g masła,
- 100 g drobno posiekanej skórki z pomarańczy i cytryny, najlepiej kandyzowanej.
Przygotowanie
- W rondelku podgrzewasz miód i masło. Wystarczy, że składniki się połączą, nie muszą się zagotować. Odstawiasz do przestygnięcia.
- W dużej misce mieszasz mąkę pszenną, zmielone migdały, przyprawę do piernika, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną.
- Jeszcze ciepłą masę miodowo-maślaną dodajesz do suchych składników. Wrzucasz także skórkę pomarańczową i cytrynową.
- Całość łączysz na gładką masę – możesz użyć miksera z hakami. Lepisz kulę, przykrywasz ściereczką i odstawiasz na 30 min do ostygnięcia.
- Następnie rozgrzewasz piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Z ciasta na lebkucheny lepisz kulki o wielkości orzecha włoskiego. Rozkładasz je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i rozpłaszczasz przy pomocy dużej stołowej łyżki. Co jakiś czas warto moczyć łyżkę w zimnej wodzie, aby ciasto nie przyklejało się do niej.
- Pierniczki Lebkuchen wstawiasz do rozgrzanego piekarnika na 15 min. Po upieczeniu, odstawiasz do przestudzenia. Gdy wystygną, maczasz je w lukrze lub polewie czekoladowej.
Jak zrobić lukier cytrynowy do pierniczków?
Lekko kwaskowy lukier cytrynowy to świetne uzupełnienie słodkich pierniczków w niemieckim stylu. Idealnie komponuje się z kandyzowaną skórką z cytrusów, która znajduje się w środku.
Do przygotowania lukru na 30 pierniczków Lebkuchen potrzebujesz 2 szklanek cukru pudru i soku z 1 cytryny. Stopniowo dodajesz sok do cukru i energicznie mieszać do uzyskania gęstej, ale lekko lejącej się konsystencji. W lukrze zanurzasz przestudzone pierniczki i odkładasz na kratkę. Lebkucheny są najlepsze na drugi dzień.
Czy pierniki Lebkuchen można przechowywać latami?
Sekret pierniczków polega na tym, że mogą one leżeć przez długi czas, a z każdym kolejnym dniem są coraz smaczniejsze. W dawnych czasach było to szczególnie ważne. W klasztorach robiono dużą porcję pierników na tzw. czarną godzinę i posilano się nimi w czasie głodu.
Obecne pierniczki nie mogą już leżeć latami, ponieważ zawierają jajka i masło – składniki, które są podatne na proces jełczenia. Miód co prawda konserwuje ciasto i ma działanie przeciwbakteryjne, ale warto jednak zjeść je wszystkie w ciągu 1 miesiąca.