Na zakwasie z buraków pojawił się biały nalot? Jeszcze nie wszystko stracone
Nie ma to jak zakwas z buraków! Zdrowie w czystej postaci, baza do najlepszej wigilijnej zupy i smak, któremu ciężko dorównać innym produktom. A co jeśli na zakwasie pojawił się biały nalot? Czy oznacza to, że wszystkich wspomnianych korzyści trzeba się wyrzec? Wyjaśniamy.
06.12.2023 09:27
Żelazo, wapń, magnez, cynk, potas; witaminy A, C, K; błonnik pokarmowy, kwas foliowy oraz oczywiście legendarna w środowisku dietetyków betanina. Wszystkich zalet spożywania zakwasu z buraków nie sposób wymienić w kilku linijkach, dlatego musimy pozwolić sobie na taką lakoniczność. Jedno jest pewne: warto spożywać nie tylko wigilijny barszczyk, ale również co jakiś czas pić sam zakwas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotowanie zakwasu z buraków nie jest wcale skomplikowane i bardziej przypomina nieco nudny przepis na zupę, niż jakąś pracochłonną, zaawansowaną chemię. Warto poznać jednak kilka ważnych zasad jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad zakwasem, a także wiedzieć, co oznacza biały nalot pojawiający się niekiedy na naszym zdrowotnym płynie.
Jak przygotować zakwas z buraków?
Przepisu na zakwas nie będziemy tutaj podawać, ponieważ robiliśmy to już nieraz i na pewno z łatwością przyjdzie ci odnalezienie takiej receptury. Zamiast tego chcielibyśmy wyłuszczyć reguły, których przestrzeganie sprawi, że zakwas wyjdzie ci pyszny, zdrowy i — co ważne — niezepsuty.
Podstawą zakwasu są oczywiście buraki i warto skupić się nad ich jakością jeszcze w sklepie. Do zakwasu wybieraj takie z ekologicznych upraw, bez wyraźnych zmarszczek na skórce. Pamiętaj również o pozostałych składnikach: woda powinna być filtrowana, a sól — morska nierafinowana. Nie zapomnij też o wyparzeniu słoików i sprawdzeniu, czy pokrywki są szczelne. Zwłaszcza to ostatnie jest częstą przyczyną psucia się kiszonek.
Biały nalot na zakwasie
Podczas tworzenia zakwasu z buraków może ci się przydarzyć sytuacja, w której płyn pokrył się białym nalotem. Nie oznacza to, że musisz wyrzucać cały produkt, ale niech to będzie dowodem na to, że zakwas trzeba codziennie obserwować.
Powstały na zakwasie biały nalot należy zebrać i wyrzucić. Jest to efekt prawidłowej fermentacji mlekowej i nie masz czym się przejmować. Należy jednak uważać, żeby biały kolor nie zmienił się na niebieski, szary lub zielony. To już jest pleśń, która świadczy o tym, że cały zakwas został "skażony" i trzeba się go pozbyć.