InspiracjeNajczystsza i najzdrowsza ryba. Żyje w Polsce, a mało kto ją zna

Najczystsza i najzdrowsza ryba. Żyje w Polsce, a mało kto ją zna

Tej ryby prawdopodobnie nie ujrzysz w menu standardowej polskiej restauracji. Rzadko przygotowujemy ją również my, konsumenci, chociaż występuje w Polsce i jest bardzo zdrowa. Cóż to za tajemniczy cud natury, którym powinniśmy się zainteresować? Rozwiązanie tej zagadki znajdziesz poniżej!

Jedna z najzdrowszych polskich ryb. Mało kto po nią sięga
Jedna z najzdrowszych polskich ryb. Mało kto po nią sięga
Źródło zdjęć: © Canva

06.11.2023 12:06

Dietetycy niczym mantrę powtarzają to, że w jadłospisie każdej zdrowo odżywiającej się osoby muszą znajdować się ryby. Warto jednak zauważyć, że bezwarunkowe stosowanie się do tej zasady nie jest zbyt rozsądne. Dobrymi chęciami wybrukowane jest spożywcze piekło — chcąc dobrze dla naszych organizmów, może sobie wyrządzić bolesną krzywdę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie każda ryba jest zdrowa

Niektóre dostępne na polskim rynku ryby nie należą do najzdrowszych. To przykra tajemnica poliszynela, o której warto wiedzieć to i owo. W tej niechlubnej kategorii dwa pierwsze miejsca od lat zajmują panga i tilapia. Te hodowane w strasznych warunkach wśród zanieczyszczonych wód Mekongu ryby mają wysokie stężenie ołowiu, a ich szybki wzrost jest stymulowany hormonami.

Nie najlepszym wyborem w tej kwestii okazuje się również łosoś. Zapewne wiele osób czytając to, kręci teraz z niedowierzaniem głową, ale jest to przykra prawda. Trzeba jednak oddzielić grubą kreską łososia dzikiego (który jest bardzo zdrowy) od łososia hodowlanego. Ten drugi, tańszy, bardziej jaskrawy i — niestety — bardzo smaczny jest przez niektórych specjalistów uznawany za najbardziej szkodliwe mięso świata!

Lepiej postaw na tę rybę

Panga, tilapia czy łosoś hodowlany mogą się "schować" w kwestiach zdrowotnych, w porównaniu z miętusem. Ta tajemnicza ryba, ważąca zwykle do 2,5 kilograma i mierząca nie więcej niż 120 centymetrów, to prawdziwy skarb natury. Co ciekawe, nieco podobnie jak raki, ma ona dość wysokie wymagania w kwestii czystości wody. Zbiornik, w którym pływa miętus, musi mieć dużą zawartość tlenu i niezbyt gęsto zarośnięte dno.

Miętus to ryba wymagająca czystych i pełnych tlenu wód
Miętus to ryba wymagająca czystych i pełnych tlenu wód© Canva

Miętus jest doskonałym przykładem takich cech ryb, których wymagamy jeśli chodzi o sprawy odżywcze. W jego mięsie odnajdziemy dużo białka (19 g na 100 g), a także kwasów tłuszczowych omega-3, minerałów takich jak cynk, żelazo, wapń, magnez, fosfor czy potas oraz witamin: A, D i z grupy B.

Do tych wszystkich zalet należy jeszcze dopisać kalorie, których w miętusie jest zaledwie 90 na 100 gramów produktu. Doskonale smakuje pieczony i na parze, chociaż i smażony jest doskonałym przysmakiem. Zanim jednak wrzucisz go na patelnie, dowiedz się, na jakim oleju nie wolno smażyć żadnej ryby. To bardzo ważne!

Wybrane dla Ciebie