PoradyNajgorszy błąd, który ze słoikami popełniają nawet doświadczone gospodynie. Przez niego przetwory szybko się psują
Najgorszy błąd, który ze słoikami popełniają nawet doświadczone gospodynie. Przez niego przetwory szybko się psują
Wystartował sezon na przetwory. Jednak żeby zimą jeść pyszne dżemy, konfitury, marynaty czy kiszonki... najpierw trzeba zadbać o pierwszy krok. To, że słoiki trzeba umyć, jest oczywiste. Jednak to za mało, bo potrzebują także wyparzenia. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Pleśń w słoiku z dżemem owocowym
17.07.2024 15:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Słoiki na przetwory muszą być dokładnie umyte, a potem wyparzone. Trzeba też sprawdzić, czy pokrywki dobrze się zamykają, nie są pokryte rdzą, a szkło w słoikach nie jest wyszczerbione. Wtedy można je wyparzyć na różne sposoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzy proste sposoby
- Z kroplą płynu. Do każdego słoika wlej kroplę płynu do naczyń, zalej je wrzątkiem i szczelnie zamknij. Potem mocno potrząśnij każdym z nich, żeby detergent się spienił i dobrze wymieszał z wodą. Po kilku minutach naczynia dokładnie wypłucz.
- Gotowanie. Słoiki oraz pokrywki włóż do dużego garnka z wodą i zagotuj. Wystarczy pogotować je tylko kilka minut. Ostrożnie wyjmuj potem gorące słoiki, najlepiej wykorzystaj specjalny chwytak. Wiele osób nie wyparza ich w taki sposób, a jedynie zalewa wrzątkiem. To błąd, który może sprawić, że przetwory szybko się zepsują.
- Sięgnij po spirytus. Kolejny sposób to odkażenie słoików za pomocą spirytusu. Nalej do miski alkoholu o mocy 70 proc. i nasączysz nim bawełnianą miękką ściereczkę lub gazę. Potem delikatnie przemyj każdy słoik i pokrywkę. Możesz też po prostu zanurzyć na moment pokrywki w spirytusie, a potem wyjąć, osuszyć.
Pomocne urządzenia
- Zmywarka. Słoiki z pokrywkami najpierw dokładnie umyj, a potem ułóż je w zmywarce i zastosuj program z najwyższą temperaturę. W większości urządzeń oscyluje ona między 70 a 80 stopni Celsjusza. Podczas mycia słoików w zmywarce nie używaj żadnych detergentów. Po wyjęciu słoików z urządzenia możesz je dodatkowo przelać wrzątkiem.
- Kuchenka mikrofalowa. Do każdego słoika wlej wodę na wysokość kilku centymetrów i wstaw do urządzenia. Kuchenkę ustaw na maksymalną moc na ok. 3 minuty. Po tym czasie ostrożnie wyjmuj słoiki, wylej resztki wody i dokładnie je osusz.
- Piekarnik. Nagrzej go do temperatury ok. 110 stopni C w trybie dolnej i górnej grzałki. Wstaw do piekarnika słoiki bez nakrętek na blaszce do pieczenia i wyparzaj je przez około pół godziny. Szkło słoików nie może być zimne, żeby sterylizowane naczynia nie popękały w piekarniku pod wpływem wysokiej temperatury.