Najgorszy wybór na śniadanie. Lekarz wskazuje 3 produkty
Nie bez powodu śniadanie nazywa się najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To, co zjemy o poranku, niejako determinuje nasze żywieniowe zachowania w ciągu dnia. Bo można zjeść takie produkty, które pozwolą uwalniać energię w czasie i zapewnią sytość na długo. Można też zagwarantować sobie skoki cukru, szybkie zmęczenie i ciągłą chęć podjadania.
01.09.2024 | aktual.: 01.09.2024 10:19
Doktor Dan Sullivan jest lekarzem medycyny funkcjonalnej i naturopatą. Wiedzą i licznymi poradami dotyczącymi zdrowia dzieli się w mediach społecznościowych. W jednym z nagrań udostępnionym na TikToku wypowiedział się na temat śniadań, a konkretniej tego, czego nie jeść o poranku, by sobie nie zaszkodzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego nie jedz na śniadanie. Specjalista ostrzega
Dr Dan Sullivan tłumaczy na TikToku, które produkty powinny zniknąć ze śniadaniowego menu. To po pierwsze... sok pomarańczowy, który dla wielu osób jest nieodłącznym elementem śniadania. Jednak zdaniem specjalisty spożywanie soku pomarańczowego na czczo może powodować gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi. Wahania poziomu cukru we krwi wywołane nieodpowiednią dietą mogą powodować m.in. zmiany nastroju, zmęczenie i senność.
Kolejnym produktem, który powinien zostać wyeliminowany ze śniadaniowego menu, są płatki śniadaniowe. Według dra Sullivana to źródło przetworzonych i prostych węglowodanów, których spożywanie w dużej ilości, bez odpowiedniej ilości białka lub tłuszczu, jest przepisem na zaburzenie równowagi cukru we krwi.
Na końcu lekarz wymienia również koktajle owocowe. Jak wyjaśnia, nie są to produkty, które mogłyby sycić na długo i zapewnić stabilny poziom energii. Nie mają wystarczającej ilości białka i tłuszczu, które niezbędne są do zbilansowania posiłku.
Co jeść na śniadanie?
Specjaliści z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zwracają uwagę, że śniadanie powinno być oparte na pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak pieczywo razowe, graham, płatki owsiane, żytnie, gryczane, jaglane, musli czy otręby. Eksperci z NCEŻ tłumaczą, że produkty te są bogate w błonnik pokarmowy, który nie tylko daje uczucie sytości, ale również dostarcza węglowodanów złożonych. Węglowodany te trawione są powoli, co pozwala na stopniowe dostarczanie energii do organizmu. Dzięki temu unika się gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi, co jest typowe przy spożyciu węglowodanów prostych.
Dodatkowo specjaliści podkreślają, że warto łączyć produkty zbożowe z nabiałem, co sprzyja lepszemu wykorzystaniu białka obecnego w zbożach. Dlatego warto dodać do śniadania jogurt, ser, a zwłaszcza twaróg, kefir oraz inne produkty białkowe, takie jak mięso, pasty z roślin strączkowych czy jajka. Nie można zapominać o dużej ilości warzyw i owoców. Eksperci zalecają również dodatki, takie jak orzechy, pestki dyni, słonecznika czy siemię lniane, które wzbogacają śniadanie w cenne składniki odżywcze.