Najlepsza surówka na świecie - z selera, rodzynek i majonezu
Każdy z nas chyba zna to połączenie, czyli seler i rodzynki. Oto nasze sprawdzone przepisy na surówkę z tym wartościowym i pysznym warzywem. Zaczynajmy! Oto najlepsza surówka na świecie.
01.07.2022 | aktual.: 18.03.2024 09:55
Składniki:
- 1 duży seler korzeniowy
- 4-5 marchewek
- 3 jabłka
- 100 gram rodzynek
- 1/2 pęczka szczypiorku
- 1 szklanka śmietany 12%
- 2 łyżki majonezu
- sok z 1 cytryny
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania:
Marchew i seler obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o dużych oczkach, od razu skrapiam sokiem z cytryny. Mieszamy z selerem i marchewką. Dodajemy sparzone rodzynki i posiekany szczypiorek. Wszystko dokładnie mieszamy. Dodajemy śmietanę, doprawiamy solą i pieprzem i nakładamy na talerze.
Najlepsza surówka na świecie z soczystym selerem
Składniki:
- 1 seler korzeniowy
- 1 średnie jabłko
- 1/3 szklanki soku z pomarańczy
- spora garść orzechów włoskich
- 2 garści rodzynek
- garść natki pietruszki
- 3 łyżki oleju roślinnego
- łyżka kwaśnej śmietany np. 18%
- łyżka majonezu
- po pół łyżeczki soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa i owoce dokładnie umyj. Następnie pokrój seler i zetrzyj na dużych oczkach tarki. Tak samo zrób z jabłkiem. Wymieszaj pokrojone składniki i odstaw na 5 minut. Przygotuj sos: do miski wlej też świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy oraz posiekaną natkę pietruszki. Na koniec jeszcze pokruszone orzechy włoskie bez skorupek, łyżka majonezu i śmietany, 3 łyżki oleju oraz sól i pieprz. Przygotowany sos połacz w resztą składników. Sałatka idealnie smakuje schłodzona.
Czemu seler jest zdrowy?
Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy są niezwykle zdrowe i mają wysoką gęstość odżywczą. Oznacza to, że w małej ilości kalorii dostarczają wielu składników odżywczych, jak witaminy i składniki mineralne. Znajdziemy w nich dużą dawkę potasu, istotnego dla pracy mięśnia sercowego. Zawierają one też wapń, magnez, cynk, żelazo, a także witaminę C, B-karoten, foliany i witaminę K. Wiele pozytywnych cech ze spożywania selera wynika z tego, że jest bogaty w przeciwutleniacze. To te składniki, które wykazują działanie przeciwzapalne, obniżające ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi, zapobiega cukrzycy typu 2 przez zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Dlatego warto włączyć seler do swojej diety.
Oprócz przedstawionych surówek możesz przygotować bitki z dodatkiem zakręconego selera: