InspiracjeNajlepszy lukier do pierniczków. Dzięki niemu będą śliczne jak z obrazka

Najlepszy lukier do pierniczków. Dzięki niemu będą śliczne jak z obrazka

Grudzień to miesiąc, gdy w ruch idą wszelakiej maści foremki do ciasteczek, a mieszkania wypełniają się aromatem korzennej przyprawy do pierniczków. Dekorowanie może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Warto zadbać o to, by nie zepsuć sobie nerwów kiepskich lukrem.

Gęsty lukier na pierniczki i ciasteczka
Gęsty lukier na pierniczki i ciasteczka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.12.2024 09:00

Wspólne dekorowanie pierniczków to zabawa, które nie zna limitów wiekowych. W sklepach znaleźć można mnóstwo świątecznych posypek o różnych kolorach i kształtach. Na nic się jednak zdadzą, gdy nie będziemy mieli odpowiedniego lukru. Gęsta, biała polewa świetnie sprawdzi się w roli słodkiego kleju lub prostej dekoracji do ciasteczek i pierniczków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lukier do pierniczków

Chociaż w przygotowaniu lukru nie ma nic specjalnie skomplikowanego, ale warto zadbać o kilka szczegółów. Lukier lukrowi nierówny i znaleźć można wiele przepisów i proporcji. Nie wszystkie jednak zadziałają dobrze lub sprawdzą się do dekorowania pierników.

Idealny lukier do pierniczków powinien być bardzo gęsty
Idealny lukier do pierniczków powinien być bardzo gęsty© Adobe Stock

Najczęściej w domach gości lukier klasyczny, który ląduje na pączkach lub babkach. Często jego smak podkręca się poprzez dodatek soku z cytryny, a składniki to tylko cukier i woda. Chociaż bez wątpienia jest smaczny, to nie jest idealnym rozwiązaniem do dekoracji pierniczków. Znacznie lepszy jest tutaj lukier królewski, który powstaje z białka, cukru oraz cytryny. Jest gęsty i mocno kryjący, a na dodatek nie spływa tak z ciasteczek. Dzięki temu można pokryć nim całą powierzchnię pierniczków lub przełożyć go do rękawa cukierniczego i namalować piękne wzory, puszczając wodze wyobraźni.

Składniki:

  • 2 białka jaj,
  • 180 g cukru pudru,
  • sok z cytryny.

Sposób przygotowania:

  1. Białka oddziel od żółtek i umieść w suchej, czystej misce.
  2. Ubij krótko mikserem, aż zacznie powstawać piana. Zajmie to maksymalnie pół minuty - nie ubijaj jej na sztywno.
  3. Do białek dodaj cukier i ubijaj całość na niskich obrotach przez ok. 15-20 minut.
  4. Na koniec ubijania dodaj kilka kropli soku z cytryny.

Lukier królewski powinien mieć konsystencję gęstej śmietany, bez żadnych grudek Jeśli jest zbyt gęsty, dodaj kilka kropel wody, jeśli zbyt rzadki - trochę cukru pudru. Aby utrwalić dekorację lukrową, można podsuszyć ciasto w piekarniku nagrzanym do temperatury maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Lukier lekko stwardnieje, uzyskując konsystencję podobną do bezy.

Lukier królewski świetnie sprawdzi się do dekoracji pierników
Lukier królewski świetnie sprawdzi się do dekoracji pierników© Adobe Stock | Photoby_Marta

Tak przygotowany lukier w lodówce może spędzić do 3-4 dni. Świetnie sprawdzi się do dekoracji i zamieni zwykłe pierniczki w pyszne dzieła sztuki.

przepislukierpierniczki

Wybrane dla Ciebie