NewsyNajnowsze ustalenia naukowców! Mówią, czy mleko roślinne naprawdę jest zdrowsze od krowiego

Najnowsze ustalenia naukowców! Mówią, czy mleko roślinne naprawdę jest zdrowsze od krowiego

Mleko (Adobe)
Mleko (Adobe)
26.07.2023 15:12

Które mleko jest zdrowsze? Roślinne czy prosto od krowy? Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości, a wnioski z ich badań mogą was mocno zaskoczyć.

Okazuje się bowiem, ze mleko z owsa, kokosa, migdała, soi lub ryżu... jest mniej zdrowe od mleka krowiego. Skąd taka teza? Zawierają mniej białka, witaminy D i wapnia. Niektóre rodzaje w ogóle nie mają w swoim składzie tych dwóch związków. Wcześniejsze badania pokazały, że napoje roślinne są praktycznie pozbawione magnezu, fosforu, selenu i cynku.

Mleko krowie jest zdrowsze od roślinnego

Naukowcy z University of Minesota w USA przeanalizowali etykiety 237 napojów roślinnych (mleka owsiane, kokosowe, sojowe, ryżowe, migdałowe). Produkty te były dostępne na terenie całego kraju. Sprawdzili też poziom białka, witaminy D oraz wapnia i porównali je do tych, które uzyskali podczas badania mleka krowiego. Wyniki tego researchu były szokujące i przedstawiono je na konferencji naukowej Nutrition 2023, która zorganizowana została przez American Society of Nutrition w Bostonie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 19% produktów pochodzenia roślinnego ma tyle samo białka (lub więcej), co mleko krowie. Co ważne, napoje te były na bazie soi. Przypomnijmy, że ta roślina strączkowa jest dobrym źródłem przyswajalnego białka, chociaż krąży o niej wiele kontrowersyjnych opinii.

Mleko roślinne jest mniej zdrowe
Mleko roślinne jest mniej zdrowe

Zawiera więcej składników odżywczych

Jak zauważyli naukowcy, w mleku roślinnym znajdziemy 2 gramy białka na 240 ml, w mleku krowim już 8 gramów. 69 procent napojów roślinnych wzbogacono o sztuczną witaminę D i wapń. Składniki odżywcze w takich ilościach nie występują naturalnie w danym produkcie. Pozostałe 31 procent jest praktycznie pozbawiona tych związków. Przez to mleko roślinne nie pomoże nam w walce z przeziębieniem i innymi infekcjami.

- Są to ważne ustalenia, ponieważ te składniki odżywcze są obecnie spożywane w niedostatecznym stopniu - powiedział rzecznik amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Trzeba mieć jednak na uwadzę, że w krowim mleku obecny jest dwucukier laktoza oraz białko kazeina, które są szkodliwe dla niektórych osób (szczególnie dla tych z nietolerancją laktozy lub uczuleniem na białko mleka krowiego).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także