Nasi dziadkowie ją uwielbiali. Dziś zapomnieliśmy o tej pysznej zupie
Zupa ogonowa była kulinarnym rarytasem w PRL-u. Obecnie mało kto o niej pamięta, a szkoda, bowiem to wyjątkowo smaczna i pożywna zupa, która rozgrzewa oraz syci na długi czas.
30.08.2024 | aktual.: 31.08.2024 17:56
Zupa ogonowa była niegdyś bardzo popularnym daniem. W czasach PRL-u, kiedy dostęp do różnych rodzajów mięsa był ograniczony, ogony wołowe były często wykorzystywane w kuchni. Znajdowały zastosowanie przede wszystkim w przygotowywaniu smacznej zupy, która była serwowana zarówno w domach, jak i w restauracjach.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawana była za prawdziwy rarytas. Jeśli masz ochotę na aromatyczną i prostą w przygotowaniu zupę, wypróbuj poniższy przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić zupę ogonową?
Kiedy w sklepach brakowało polędwicy wołowej czy innych części mięsa, panie domu wykorzystywały to, co akurat było dostępne. Jedną z takich rzeczy były ogony wołowe lub wieprzowe, z których robiło się zupę. Dodawano do nich jarzyny i aromatyczne składniki, aby po godzinie cieszyć się pysznym daniem, które zapewniało sytość na długi czas.
Bazowy przepis na zupę ogonową jest bajecznie prosty, a główny składnik, czyli ogon wołowy, powinieneś bez problemu dostać w sklepie mięsnym. Kto wie, być może polubisz tę część wołu i będziesz do niej sięgał nawet częściej? Zawiera sporo żelaza i keratyny, a szpik kostny, który w niej znajdziesz, idealnie spełnia funkcję podkładu do zupy.
Choć nazwa tej potrawy może wywołać u niektórych osób ciarki, ogonówka jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa, bowiem obfituje w kolagen. Regularne spożywanie kolagenu spowalnia procesy starzenia się skóry, włosów, paznokci i kości. Warto włączyć go do swojej codziennej diety, zwłaszcza po ukończeniu 50 r.ż., kiedy organizm produkuje niewielką ilość tego cennego białka.
Zupa ogonowa — przepis
Składniki:
- 1/4 selera,
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka,
- 5 ziemniaków,
- 2-3 suszone grzyby,
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku,
- 1 kg ogonów wołowych,
- łyżeczka majeranku,
- łyżeczka papryki słodkiej,
- pół łyżeczki papryki ostrej,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- 2 szklanki przecieru pomidorowego,
- masło,
- sól,
- pieprz,
- koperek.
Przygotowanie:
- Grzyby zalej gorącą wodą. W międzyczasie umyj, obierz i pokrój w kostkę marchewkę, pietruszkę, selera i ziemniaki.
- Ogony umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Włóż je do garnka i zalej 1,5 l zimnej wody. Doprowadź je do wrzenia i gotuj przez 20 minut. Po tym czasie dodaj pokrojone warzywa, grzyby, a także ziele angielskie i liście laurowe. Całość gotuj jeszcze przez 15-20 minut pod przykryciem.
- Kiedy zupa się gotuje, zajmij się zasmażką. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Podsmaż ją razem z czosnkiem, majerankiem i papryką. Gdy stanie się rumiana, wlej przecier pomidorowy i poczekaj, aż nieco zgęstnieje.
- Tak przygotowaną mieszankę przelej do gotującej się zupy. Pod koniec gotowania dodaj posiekany koperek. Smacznego!