PoradyNazywają go wiejską lemoniadą. Gasi pragnienie i ułatwia trawienie

Nazywają go wiejską lemoniadą. Gasi pragnienie i ułatwia trawienie

Kwas chlebowy to naturalny probiotyk
Kwas chlebowy to naturalny probiotyk
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | krblokhin

20.05.2024 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed laty znacznie częściej pojawiał się w kubkach i szklankach, jednak odszedł nieco w zapomnienie. Szereg cennych właściwości sprawia jednak, że warto odkurzyć szufladkę ze wspomnieniami i włączyć go do swojej diety. Idealnie sprawdzi się na upalne, letnie dni.

Kwas chlebowy znany jest w Polsce już od X wieku. Początkowo kojarzony z kuchnią ubogich, ze względu na swoje cenne właściwości trafił na stoły szlachty.

Od dawien dawna słynie napój zdrowy: kwas chlebowy, pajda chleba za pazuchę, bukłak kwasu i chłop gotów w pole. W gorącą posuch - brzmi fragment wiejskiej przyśpiewki.

Dawniej na polskiej wsi, gdy chłop ruszał w pole, jego żona do torby pakowała pajdę chleba ze smalcem na wzmocnienie i kwas chlebowy na ugaszenie pragnienia. Sporą popularnością cieszył się również w czasach PRL, jednak gdy na półkach pojawił się oranżady i inne gazowane napoje, odszedł nieco w zapomnienie. Kwas chlebowy to ważny sprzymierzeniec zdrowej diety, więc warto sięgać po niego znacznie częściej niż dotychczas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pij kwas chlebowy na zdrowie

Kwas chlebowy to skarbnica witamin z grupy B, witaminy C i E, a także selenu i cynku. To połączenie składników czyni go doskonałym sprzymierzeńcem w walce o odporność nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Szklanka kwasu chlebowego doskonale nawodni organizm i ugasi pragnienie, dzięki czemu Dodatkowo, napój ten doskonale nawadnia organizm i gasi pragnienie, co szczególnie docenimy w upalne dni.

Kwas chlebowy doskonale orzeźwia
Kwas chlebowy doskonale orzeźwia© Getty Images

Kwas chlebowy jest również naturalnym probiotykiem, korzystnie wpływającym na pracę jelit. Wspomaga trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe i jelitowe, a także może być pomocny w walce z SIBO. Napój ten sprawdzi się u osób na diecie lekkostrawnej, ułatwiając trawienie ciężkostrawnych posiłków. W 250 ml znajduje się zaledwie 35 kcal i to bez cukru, więc to smaczny sprzymierzeniec diet odchudzających.

Jak smakuje kwas chlebowy?

Kwas chlebowy przypomina ciemne piwo z nutą razowego chleba. Jest słodko-kwaśno z delikatną butą goryczki w tle. Charakterystyka smaku zależy oczywiście od rodzaju użytego chleba – żytniego razowego, mieszanki z różnych gatunków, a nawet pszennego. Do wzbogacenia smaku często dodaje się rodzynki, skórkę cytryny, surowy ryż, a czasem, dla orzeźwienia miętę.

Dlaczego warto pić kwas chlebowy?
Dlaczego warto pić kwas chlebowy?© Licencjodawca | Vitaly Faritovich

Kwas chlebowy to nie tylko smaczny, ale i zdrowy napój, który warto włączyć do codziennego menu. Stanowi on naturalne wsparcie dla organizmu i bardzo dobry zamiennik dla napojów gazowanych i lemoniad.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także