Nie gotuję rosołu na kurze. Biorę inne mięso i zupę chwali nawet teściowa
Jest przyjemnie tłusty, niezwykle wyrazisty i bardzo sycący. Rosół z kaczki to mój pomysł na pokonanie jesienno-zimowego chłodu, który będzie nam teraz towarzyszył każdego dnia. To także sposób na udany obiad. Taka zupa powinna posmakować dosłownie każdemu!
25.10.2024 11:47
Rosół często uznaje się za najważniejszą zupę kuchni polskiej. To nie jest tylko kwestia gustu i smaku. Odpowiednio przyrządzony rosół to również baza pod niezliczoną ilość innych zup i potraw. To podstawowy składnik, którego również w moim domu nigdy nie może zabraknąć. Nie powinien więc nikogo zdziwić fakt, że do przyrządzenia tej zupy naprawdę warto się przyłożyć. Na przykład zamienić standardowego kurczaka na inny rodzaj drobiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść rosół z kaczki?
Rosół z kaczki to zupa, która charakteryzuje się niezwykle wyrazistymi nutami smakowymi. Ponieważ ten rodzaj mięsa jest tłustszy od kury, zupa staje się bardziej kaloryczna, ale według mnie w tym przypadku cel uświęca środki. Poza tym nikt nie powiedział, że rosół z kaczki jest przez to mniej zdrowy. Właściwie to można wyjść z założenia, że jest wręcz przeciwnie. Ta zupa jest wyjątkowo bogata w białko, korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne takie jak cynk czy żelazo. Te cechy stają się bardzo pożądane w okresie jesienno-zimowym.
Gdy pierwszy raz podałem rosół z kaczki, moja teściowa nie kryła zachwytu. To stało się dla mnie wystarczającą zachętą do tego, by coraz częściej zastępować klasyczny rosół z kury rosołem z kaczki. Założę się, że i ty właśnie jesteś na progu podjęcia tej decyzji. W takim wypadku może ci się przydać poniższy przepis.
Rosół z kaczki
Składniki:
- porcja rosołowa z kaczki (poza udkami warto, by znalazła się tam szyja, korpus i skrzydełka),
- 1 cebula,
- kawałek selera,
- 2 pietruszki,
- 2 marchewki,
- por,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 3 listki laurowe,
- sól,
- pieprz,
- natka pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Porcję rosołową z kaczki płuczę, a następnie umieszczam w dużym garnku. Zalewam mięso zimną wodą i włączam palnik. Gotuję przez co najmniej półtorej godziny.
- W tym czasie zbieram powstałe szumowiny. Nie wszyscy to robią, ale ja lubię, gdy rosół jest klarowny, a bez tego ani rusz.
- Warzywa obieram i kroję na mniejsze kawałki, a cebulę opalam. Umieszczam wszystko w garnku, dodaję także ziele angielskie i liście laurowe. Gotuję przez kolejne półtorej godziny.
- Dopiero na 30 minut przed końcem gotowania doprawiam rosół solą i pieprzem. Jest to też moment, w którym dorzucam natkę pietruszki.
- Podaję z makaronem. Gotowe!