PoradyNie każdy zna ten sposób. Jajka nie popękają w czasie gotowania i same wyskoczą ze skorupek

Nie każdy zna ten sposób. Jajka nie popękają w czasie gotowania i same wyskoczą ze skorupek

Gotowanie jajek wydaje się banalne, ale wiele osób zmaga się z problemem pękających skorupek i trudnościami w ich obieraniu. Istnieje jednak prosty sposób, dzięki któremu jajka będą gotować się idealnie, nie popękają, a po ugotowaniu bez problemu wyskoczą ze skorupek. Sprawdź ten trik i ciesz się doskonale ugotowanymi jajkami za każdym razem.

Idealne jajko na miękko ma płynne żółtko i ścięte białko.
Idealne jajko na miękko ma płynne żółtko i ścięte białko.
Źródło zdjęć: © Getty Images | YNG Pictures

20.10.2024 | aktual.: 20.10.2024 08:19

Gotowanie jajek na twardo, miękko czy półmiękko może wydawać się łatwe, ale nie zawsze wychodzą one idealnie. Skorupki pękają, a późniejsze obieranie jajek bywa prawdziwym wyzwaniem. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie kilku prostych zasad, które sprawiają, że jajka będą gotować się bez niespodzianek, a ich obieranie stanie się dziecinnie proste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak gotować jajka, by uniknąć pękania skorupek?

Pękające skorupki jajek to stosunkowo częsty problem. Główną przyczyną jest nagła zmiana temperatury – kiedy zimne jajka prosto z lodówki trafiają do wrzącej wody, skorupki nie wytrzymują gwałtownej różnicy ciepła i pękają. Dodatkowo, podczas gotowania mogą powstawać pęcherzyki powietrza pod skorupką, które również przyczyniają się do pęknięć.

  • jajka (dowolna liczba),
  • woda,
  • 1 łyżka soli,
  • 1 łyżka octu.

Sól i ocet mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu pękaniu skorupek. Sól wzmacnia skorupki, a ocet sprawia, że jajka po ugotowaniu łatwo odchodzą od skorupek. To prosty trik, który sprawi, że twoje jajka zawsze wyjdą perfekcyjnie.

  1. Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy sól i ocet, jajka ostrożnie wkładamy do garnka z wodą, stawiamy na średni ogień i doprowadzamy do wrzenia.
  2. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień, gotujemy jajka według preferencji (4-5 minut na miękko, 6-7 minut półmiękko, 9-10 minut na twardo), po ugotowaniu od razu zalewamy jajka zimną wodą z kostkami lodu, po schłodzeniu obieramy jajka.

Dlaczego ten sposób działa?

Ocet i sól wzmacniają skorupki jajek, co zapobiega ich pękaniu podczas gotowania. Dodatkowo, szybkie schłodzenie jajek w zimnej wodzie powoduje kurczenie się białka, co oddziela je od skorupki. Dzięki temu proces obierania jajek staje się znacznie prostszy, a jajka zachowują swoją idealną formę.

Dodatkowe wskazówki:

  • świeże jajka mają mocniejsze białka i lepiej się gotują, ale starsze jajka łatwiej się obierają. Jeśli jajka są bardzo świeże, ten trik z octem i szybkim schładzaniem pomoże rozwiązać problem trudnego obierania,
  • jeśli gotujemy jajka na zapas, możemy przechowywać je w lodówce do 3-4 dni, ale najlepiej smakują, gdy są spożywane od razu po ugotowaniu.
jajkaocetsól

Wybrane dla Ciebie