Nie kluski śląskie i nie kopytka. W mlecznych barach królowało inne danie
Kluski leniwe stanowiły (i po dziś dzień stanowią) sztandarowe danie barów mlecznych. Niegdyś, w kuchni peerelowskiej, były niemal szlagierem, pozycją obowiązkową w menu większości barów i restauracji. Dzisiaj przypominamy sobie o nich, kiedy łapie nas ochota na pierogi, ale nie potrafimy wykrzesać z siebie energii na ich lepienie, lub kiedy zostały nam ziemniaki z obiadu. I jeden, i drugi pretekst jest dobry, żeby przyrządzić poczciwe kluski leniwe. Przypomnijcie sobie przepis razem z nami.
26.09.2023 12:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Leniwe są przyrządzanymi z twarogu, jaj, mąki i gotowanych ziemniaków (opcjonalnie) kluskami, które gotuje się w wodzie i (wedle uznania) podsmaża na patelni. Nazwa - leniwe pierogi, leniwe luski - pochodzi poniekąd od sposobu przyrządzania dania. To leniwa wersja pierogów, ponieważ składniki tych klusek podobne są do składników lepiaków z serem (twarogiem), tylko że w przypadku leniwych nadzienie i ciasto są wymieszane razem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić kluski leniwe? Czy potrzebujemy do tego ziemniaków?
Według starych przepisów kluski leniwe przyrządza się z ciasta ziemniaczano-serowego. Na liście składników znajdziemy też mąkę pszenną i jaja. Ser i gotowane ziemniaki przepuszcza się przez maszynkę, łączy z pozostałymi produktami i wyrabia ciasto. To następnie dzieli się na części, z których należy uformować wałki o średnicy 3 cm. Wałki spłaszcza się i kroi w kluski.
Niemniej kluski przyrządzane na bazie gotowanych ziemniaków częściej zalicza się do tzw. kopytek, toteż dla leniwych zarezerwowane jest ciasto twarogowe. Kluski te podaje się z bułką tartą podsmażaną na maśle lub cukrem i śmietaną. Przepis urozmaicić można o dowolne dodatki, np. sos waniliowy czy cynamon z masłem.
Prosty przepis na kluski (pierogi) leniwe
Składniki:
- 500 g twarogu półtłustego,
- 2 jajka,
- 100 g mąki pszennej,
- 2 łyżki masła,
- szczypta soli.
Przygotowanie:
- Twaróg przepuść przez maszynkę do mielenia lub ręczną praskę.
- Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywno z dodatkiem szczypty soli.
- Do zmielonego twarogu dodaj miękkie masło i żółtka. Wymieszaj całość, a następnie dodaj przesianą mąkę. Ponownie wymieszaj składniki.
- Pianę z białek dodaj do ciasta i delikatnie zamieszaj całość (masa będzie lepka, ale nie dokładaj mąki).
- Blat posyp mąką. Suchymi, lekko oprószonymi mąką dłońmi uformuj z części ciasta wałek o grubości ok. 3 centymetrów. Wałek lekko spłaszcz, a następnie nożem pokrój go skośnie na małe kawałeczki.
- Kluski wrzucaj do garnka z gotującą się wodą. Gotuj je minutę od momentu, jak wypłyną na powierzchnię.
- Kluski wyławiaj z wody za pomocą łyżki cedzakowej. Podawaj z ulubionymi dodatkami.