Nie kupuję już maggi. To zrobione samodzielnie jest o wiele lepsze
Maggi to popularna na całym świecie przyprawa. W naszej rodzimej kuchni wykorzystujemy ją do zup, sosów, mięsa, a nawet dressingów do sałatek. Bez problemu można kupić ją w sklepie, ale gdy masz lubczyk, warto ją zrobić samodzielnie. Chwila pracy i zero konserwantów w składzie.
07.07.2024 14:14
Domowe maggi to nie tylko mniej konserwantów w pożywieniu. Nie zawiera ono żadnych sztucznych składników ani też nadmiaru soli. Jest po prostu zdrowsze i bardziej naturalne.
Pora na lubczyk
Właśnie teraz jest najlepsza pora na zbieranie lubczyku i przygotowanie z niego domowej przyprawy maggi. Wczesnym latem to zioło jest zdecydowanie najbardziej aromatyczne. W twoim ogródku obrodził lubczyk? Zetnij ładne, długie gałązki, pozbądź się twardych części. Wystarczy jeszcze kilka składników i można przygotowywać maggi. Mamy dwa przepisy na tą przyprawę. Jeden jest bardzo prosty, a drugi wymaga trochę więcej pracy, ale za to jego aromat jest niezapomniany. Obie przyprawy wystarczą na całą zimę. Pierwsza ma konsystencję gęstej pasty, a druga - płynu. Dają smak i aromat, jak świeże liście lubczyku. Ten drugi przepis znalazłam na blogu "Cztery fajery", gdzie podkreśla się, że tak przygotowane maggi jest też idealne do potraw azjatyckich, na przykład ramenu czy dań typy stir fray.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbieraj w słoneczne dni
Lubczyk to roślina z rodziny selerowatych, pochodzi z południa Europy i południowo-zachodniej Azji. Uprawę lubczyku na terenie Polski rozpoczęli już w średniowieczu mnisi benedyktyńscy, dlatego roślina od wieków obecna jest w naszej kuchni i ziołolecznictwie. Najlepiej zbierać liście w słoneczne dni po południu, wtedy będą zawierać najwięcej olejków eterycznych.
Prosty przepis na maggi o konsystencji pasty
Składniki:
- duży pęczek liści lubczyku,
- sól kamienna, niejodowana, do smaku,
- olej, na przykład rzepakowy.
Sposób przygotowania:
- Liście lubczyku drobno posiekaj, a następnie zmiksować w blenderze, do mieszanki dodaj sól. Powinno jej być tyle, by maggi miało wyrazisty smak.
- Potem dolej nieco oleju i ponownie zmiksuj. Konsystencja mikstury powinna być dość gęsta.
- Tak przygotowaną masę przełóż do słoiczka i jednocześnie ubijaj, by nie powstały pęcherzyki powietrza.
- Następnie na powierzchnię masy wylej olej. Tłuszcz powinien przykryć cała powierzchnię ubitego maggi.
- Tak przygotowane maggi przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, w lodówce lub w piwnicy. Za każdym razem, gdy korzystasz z maggi, dolewaj do słoiczka oleju. Maggi z dodatkiem sosu sojowego
Przyprawa maggi o konsystencji płynu
Składniki:
- 500-600 g lubczyku ogrodowego,
- ok. 150 g natki pietruszki,
- 2 średnie suszone borowiki lub podgrzybki,
- 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej,
- 8 łyżek białego cukru,
- 6 łyżek sosu sojowego o obniżonej zawartości soli,
- 1,5 litra wody.
Sposób przygotowania:
- Lubczyk i natkę pietruszki dokładnie umyj i osusz. Wyrzuć zwiędnięte lub uszkodzone liście. Pokrój zieleninę wraz z łodygami na około 2-3 cm kawałki.
- Pokrojony lubczyk i natkę pietruszki włóż do dużego garnka, wlej 2 litry wody i dodaj 2 suszone borowiki lub podgrzybki oraz 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej. Ustaw na niewielkim ogniu i gotuj wywar przez około 40 minut.
- Na około 10 minut przed końcem gotowania wywaru z lubczyku przygotuj karmel.
- Na patelni o grubym dnie wsyp cukier i podgrzewaj na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Mieszaj za pomocą odpornej na ciepło silikonowej szpatułki lub drewnianej łyżki, aż płyn zgęstnieje i nabierze bursztynowej barwy, zajmuje to kilka minut.
- Do gorącego karmelu, dodaj około pół szklanki gorącego wywaru z lubczyku i mieszaj, aż płyny się połączą.
- Przelej całość do garnka z gotującym się wywarem z lubczyku, natki pietruszki i grzybów. Dodaj około 6 łyżek sosu sojowego wymieszaj i gotuj na małym ogniu około 10 minut.
- Po zakończeniu gotowania przecedź wywar przez gęste sitko, rozlej domowe maggi z lubczyku do małych butelek, zakręć je i pozostaw do wystygnięcia.
- Domowe maggi z lubczyku można zapasteryzować. Przelej gorące maggi do czystych, wyparzonych wrzątkiem butelek lub słoiczków, natychmiast je zakręć i wstaw do garnka z gorącą wodą, tak aby woda sięgała do 3/4 wysokości. Butelki lub słoiczki o pojemności około 150-200 ml pasteryzuj około 8-10 minut, od momentu, kiedy woda zacznie lekko bulgotać.