PoradyNie ma na świecie niczego lepszego dla mózgu. Jedz garściami i ciesz się rewelacyjną pamięcią

Nie ma na świecie niczego lepszego dla mózgu. Jedz garściami i ciesz się rewelacyjną pamięcią

Orzechy - najlepsze dla mózgu
Orzechy - najlepsze dla mózgu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Kovalenko

24.05.2024 08:28, aktual.: 24.05.2024 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To tak, jakby zostały stworzone specjalnie w tym celu. Wszystko, co się w nich znajduje, pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu i utrzymanie pamięci w dobrej kondycji. Orzechy — cud natury, który warto jeść choćby codziennie. A który ich rodzaj jest najlepszy?

Warto jeść je w formie przekąski albo dodawać do sałatek, owsianek, a nawet mięsnych panierek. Orzechy — o ile nie mamy żadnych przeciwwskazań — powinny być stałym elementem w naszej diecie, bo ich właściwości to prawdziwy majstersztyk matki natury. Szczególnie dobrze oddziałują na mózg. Już za moment zrozumiesz, że dosłownie wszystko, czym dysponują orzechy, wpływa pozytywnie na nasz umysł. Czy to na pewno przypadek?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orzechy dla mózgu

Jak już wspomnieliśmy, za moment dokonamy podzielenia orzechów na mikroskładniki i rozpatrzenia wpływu każdego z nich na ludzki mózg. Takie działanie warto rozpocząć od tego, z czego orzechy słyną, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega-3 i omega-6. To właśnie te cząsteczki sprawiają, że dzięki jedzeniu orzechów nasze błony komórkowe są bezpieczne, a połączenia neuronowe w mózgu — skutecznie odbudowywane.

Lećmy dalej. Białko. Wydaje ci się, że nie ma ono wpływu na ludzki umysł? Nic bardziej mylnego. Białko — a zwłaszcza lizyna i leucyna — bierze ważny udział w produkcji neuroprzekaźników. W nieco zbliżony sposób działa obecny w orzechach magnez, który wspiera prawidłowe działanie synaps.

Wszystko, co w orzechach, pozytywnie wpływa na pracę mózgu
Wszystko, co w orzechach, pozytywnie wpływa na pracę mózgu© Canva | ka-re

W kontekście wpływu orzechów na mózg nie sposób nie wspomnieć także o związkach będących antyoksydantami. Chodzi tu głównie o witaminę E, kwasy fenolowe i flawonoidy, które chronią centrum naszego umysłu przed stresem oksydacyjnym (na który mózg jest niestety szczególnie wrażliwy) i zniszczeniami.

Które orzechy najlepsze na mózg?

Czy istnieje jeden rodzaj orzechów, który jest wyraźnie lepszy od innych w kontekście wpływu na mózg? To by był trochę zbyt daleko wysunięty wniosek. I chociaż wiele osób uważa, że w tej kwestii najbardziej wyróżniają się orzechy włoskie (szczególnie ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych), to równie dobrze na umysł działają orzechy brazylijskie, nerkowce, orzechy laskowe i migdały. Można więc śmiało urozmaicać sobie nasze orzechowe, promózgowe menu!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także