Nie masło czy mleko. Do ciasta na pierogi dodaję popularny nabiał i to jest najlepszy przepis
Kto nie marzy o idealnych pierogach na święta? Takich, które zachwycają aromatycznym farszem z kapustą i suszonymi grzybami. Do tego mają taką strukturę ciasta, która jednocześnie jest elastyczna podczas lepienia pierogów, jak i delikatna po ugotowaniu. To jest możliwe. Wystarczy zamienić jeden składnik w tradycyjnym przepisie.
14.11.2024 16:16
Przed Bożym Narodzeniem pojawia się wiele "sprawdzonych" porad odnośnie idealnego ciasta na pierogi. Klasyczny przepis, zgodnie z którym pierogi lepiły nasze babcie, wymaga tylko dwóch składników: wody i mąki. Niektórzy dodają jajko, aby ciasto było bardziej elastyczne. Inni – żółtko lub roztopione masło, aby było bardziej kruche. Tymczasem okazuje się, że przepis na idealne pierogi jest równie prosty jak ten od babci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekretny składnik na pierogi
Zanim przejdziesz do zagniatania ciasta, zwróć uwagę na rodzaj mąki. Jeśli dobrze tolerujesz gluten i chcesz, aby ciasto na pierogi było odpowiednio rozciągliwe, wybierz mąkę pszenną typu 500 lub 650. Możesz sięgnąć także po mąkę pełnoziarnistą lub wariant bezglutenowy w postaci mieszanki mąki kukurydzianej, ryżowej i ziemniaczanej.
Sekretnym składnikiem jest jednak maślanka, którą lepiej dodać do ciasta zamiast wody. Sprawi, że nie będziesz potrzebować już żadnych innych dodatków, by uzyskać idealną konsystencję.
Przepis na pierogi z maślanką
Na pół kilograma mąki potrzebujesz około pół litra maślanki. Przesiej mąkę na stolnicę, dodaj szczyptę soli i zbierz ją w stożek. Dłonią uformuj wgłębienie, do którego wlejesz maślankę. Dodawaj ją stopniowo. Zacznij od jednej szklanki, zagnieć ciasto i dodaj kolejną porcję, aż uzyskasz gładką i elastyczną masę, z której można uformować kulę.
Dlaczego warto dodać maślankę do pierogów?
Maślanka dawniej była produktem ubocznym, który powstawał podczas wytwarzania masła. Obecnie produkowana jest ze śmietanki. Ma właściwości ochładzające organizm, co sprawia, że jest idealnym napojem na lato. Jak się okazuje, świetnie sprawdza się także w kuchni.
Za sprawą maślanki ciasto na pierogi jest miękkie, podatne na formowanie i lekko puszyste po ugotowaniu. Charakterystyczny, delikatnie kwaśny smak doskonale komponuje się zarówno z wytrawnym, jak i słodkim farszem.
To nabiał bogaty w wapń i fosfor – pierwiastki odpowiedzialne za budowę zębów i kości. Maślanka zawiera także kultury bakterii kwasu mlekowego, które wspomagają pracę układu pokarmowego i zwiększają odporność organizmu.
Inne przepisy z wykorzystaniem maślanki
Po maślankę warto sięgnąć nie tylko przygotowując pierogi. Doskonale sprawdza się w przepisie na naleśniki, racuchy z jabłkami, muffinki czy angielskie scones. Na jej bazie możesz przyrządzić również chłodnik litewski lub koktajl owocowy.