PrzepisRacuchyPuszyste racuszki z jabłkami. Bez grama sody czy proszku do pieczenia

Puszyste racuszki z jabłkami. Bez grama sody czy proszku do pieczenia

Racuchy z jabłkami bez dodatku sody czy proszku do pieczenia
Racuchy z jabłkami bez dodatku sody czy proszku do pieczenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | from_my_point_of_view@yahoo.com
Magdalena Pomorska

09.09.2024 07:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Delikatne, mięciutkie i puszyste racuchy z jabłkami to wymarzone śniadanie na koniec lata i początek jesieni. Okazuje się, że nie trzeba dodawać sztucznych spulchniaczy, aby miały ładny kształt i wprost rozpływamy się w ustach. Odkryłam to z jednym patentem.

Racuchy z jabłkami to słodkie śniadanie albo deser niczym z kuchni babci, który większości tylko dobrze się kojarzy. Najlepiej do ich przygotowania użyć słodkich jabłek, ale te z kwaśnymi odmianami można z kolei obficie posypać cukrem pudrem. Niezależnie od poziomy słodyczy, najlepsze są te wyrośnięte, ładne i rumiane. Bez dosypywania spulchniaczy również jest to możliwe.

Ubite białka sekretem konsystencji

Wbrew pozorom patentem również nie jest dodatek drożdży, bo te też zaliczam jako dodatkowy spulchniacz w kuchni. Liczy się bardziej technika przygotowania masy do smażenia racuchów. Otóż nie mieszam jajek wbitych całych z pozostałymi składnikami. Oddzielam białka od żółtek, żółtka łącze od razu, a białka ubijam, aby na koniec delikatnie - najlepiej za pomocą silikonowe szkatuły - wmieszać je do surowego ciasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przepis na racuchy z jabłkami bez spulchniaczy

Zarezerwuj dodatkowe trzy minuty do przygotowania tego dania, a porcja racuchów z jabłkami dla dwojga wyjdzie po prostu idealnie.

Składniki:

  • 2 duże jabłka,
  • 1 szklanka mleka,
  • 1 duże jajko,
  • 2 szklanki mąki,
  • 3 łyżki cukru,
  • olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i zetrzyj na tarce - część na dużych, a część na małych oczkach.
  2. Mąkę przesiej do miski, dodaj cukier, wbij żółtko i wlej mleko. Wymieszaj, dodaj jabłka i ponownie zamieszaj.
  3. Białko ubij na sztywno za pomocą trzepaczki - najlepiej w wysokim naczyniu. Wmieszaj pianę z białka do masy, bardzo powoli.
  4. Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju i partiami smaż racuchy z jabłkami. Dobrze jest robić to na wolnym ogniu, można przykryć patelnię pokrywką, a proces odwracania na drugą stronę przeprowadzić bardzo delikatnie. Racuchy można też upiec (sprawdź: przepis na racuchy z jabłkami z piekarnika), ale mogą mieć już wtedy inną konsystencję. Przed podaniem - szczególnie jeśli użyjesz kwaśnej odmiany owoców - racuchy warto posypać cukrem pudrem.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także