Nie muszę jechać do Zakopanego. Najlepszą góralską zupę odtworzyłam w domu
Kto choć raz spróbował kwaśnicy w górach, wie, że nie jest to zwykły kapuśniak. Dobra kwaśnica doskonale sprawdzi się na jednodaniowy obiad. Zawiera dużą ilość mięsa i mnóstwo kiszonej kapusty. Na Podhalu ziemniaki gotowane są osobno lub podaje się obok miski z kwaśnicą pajdę świeżego chleba na zakwasie.
W schroniskach w Tatrach można zjeść kwaśnicę gotowaną na świńskim ryju. Tak tradycyjnie przygotowywano tę potrawę. Nie selekcjonowano mięsa, tylko wrzucano różne partie, również te bardziej tłuste. W połączeniu z zakwasem z kiszonej kapusty wieprzowina nabierała charakterystycznego wyrazistego smaku. Była też doskonale soczysta i krucha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwaśnica i tradycje kulinarne Podhala
Kwaśnica, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych dań kuchni podhalańskiej, łączy w sobie tradycję, smak i historię. Ta wyjątkowa zupa, bazująca na kiszonej kapuście i wieprzowinie, stanowi istotny element życia góralskich społeczności, przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Istotnym elementem potrawy jest kapusta kiszona. W tradycyjnych gospodarstwach była jednym z niewielu warzyw, które mogły przetrwać zimę. Górale nie uznają ziemniaków w zupie, rzadko dodają też marchewkę – często jest jej tylko, ile było w kiszonej kapuście.
Tradycje kulinarne Podhala
Podhale to region o bogatych tradycjach kulinarnych, w których wykorzystuje się lokalne produkty, takie jak: owcze mleko, mięso baranie lub jagnięce. Do lokalnych składników dodaje się proste dodatki: ziemniaki, kapustę i grzyby. Kuchnia podhalańska wyrosła na biedzie, ale również na pomysłowości górali, którzy musieli stworzyć coś z niczego, często bazując na małej ilości dostępnych surowców.
Lokalne karczmy oferują nie tylko kwaśnicę, ale także zupy z serwatki, pieczone moskole, czy baraninę z warzywami. Każde z tych dań to kawałek kultury Podhala.
Przepis na kwaśnicę jak z Zakopanego
Do przygotowania kwaśnicy w domu wybieram żeberka i wędzony boczek. Ziemniaki wrzucam do środka.
Składniki:
- 1 kg surowych żeberek wieprzowych,
- 0,5 kg żeberek wędzonych,
- 200 g boczku wędzonego,
- 2 łyżki oleju,
- 5 suszonych borowików,
- 1 kg ziemniaków,
- 2 marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- 1 cebula,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 5 litrów wody,
- 40 g masła,
- 2-3 łyżki mąki pszennej,
- łyżeczka soli, pieprzu,
- 1 łyżka suszonego majeranku.
Wykonanie:
- Żeberka pokrój na mniejsze porcje, a boczek w kostkę. Do dużego garnka dodaj łyżkę oleju i wrzuć pokrojone mięso. Po krótkim obsmażeniu, wlej 5 l zimnej wody i gotuj z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych przez 1 godzinę.
- Suszone grzyby zalej wrzątkiem i po 15 minutach dodaj razem z zalewą do garnka z zupą. Jeśli na powierzchni wywaru pojawią się szumowiny, usuń je.
- Po ok. 30-40 minutach gotowania dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki.
- Na patelni z kolejną łyżką rozgrzanego oleju podsmaż marchewkę i pietruszkę starte na tarce o grubych oczkach. Dodaj warzywa do zupy.
- Wrzuć także cebulę opaloną na palniku lub w piekarniku. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie.
- Dodaj kiszoną kapustę razem z zalewą. Gotuj kolejne 30 minut.
- Na koniec zagęść zupę zasmażką przygotowaną na patelni z roztopionego masła zmieszanego z mąką. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem.