Domowa kiszona kapusta, którą zrobisz w 3 dni. Już nigdy nie kupisz gotowej
Nie musisz czekać tygodniami na domowej roboty kiszonkę. Kapustę można ukisić i zjeść już po trzech dniach. Jak? Wystarczy zastosować jeden patent.
27.02.2024 | aktual.: 20.03.2024 13:00
Tradycyjna kapusta kiszona robi się od tygodnia do nawet dwóch tygodni. Najpierw jednak trzeba ją poszatkować, zasolić i dobrze ugnieść. Jeśli niespecjalnie przepadasz za samym procesem przygotowania kiszonki, ale uwielbiasz jej smak, koniecznie wypróbuj ten patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak szybko zrobić kapustę kiszoną?
Nic łatwiejszego. Zamiast zasypywać poszatkowaną kapustę solą i czekać, aż puści wodę, mozolnie ją ogniatając, możesz przygotować... solankę. Tylko tyle i aż tyle. Wystarczy, że zalejesz kapustę solanką, a po trzech dniach będziesz mógł cieszyć się smakiem kiszonej kapusty.
Solanką możesz zalać też młodą kapustę, którą chcesz ukisić w większych kawałkach, np. w ćwiartkach. Ważne są proporcje - na litr wody przygotuj czubatą łyżkę stołową soli. Smak zalewy powinien być wyraźnie słony, ale nieprzesadnie. Poza solą do kiszonki dodać warto przyprawy, np. kminek, ziele angielskie, liść laurowy. Sprawdzi się również jabłko - ze względu na zawarty w nim cukier kiszenie przebiegnie szybciej.
Co więcej, solanką można zalać kapustę, która kiszona jest w tradycyjny sposób. Ten patent sprawdzi się, jeśli podczas ugniatania wytworzyło się zbyt mało soku. W sytuacji kiedy powierzchnia kapusty nie jest przykryta płynem, produkt może się zepsuć.
Ekspresowa kiszona kapusta na solance. Przepis
Składniki:
- 5 kg świeżej kapusty,
- 2 marchewki,
- 1 l wody,
- 80 g soli,
- 5 liści laurowych.
Przygotowanie:
- Kapustę poszatkuj, a marchew zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Wodę zagotuj z solą, a następnie zdejmij mieszaninę z kuchenki i odstaw do wystudzenia.
- Przygotuj słoiki (lub jeden duży słoik lub naczynie kamionkowe). Na dnie wyłóż liście laurowe, a następnie warstwami ułóż kapustę i marchew. W połowie wypełniania słoika umieść kolejne liście laurowe.
- Gdy naczynie będzie pełne, dociśnij mocno wszystkie składniki trzonkiem drewnianej łyżki, a na samym wierzchu znów ułóż liście laurowe.
- Następnie zalej całość przygotowaną wcześniej i wystudzoną solanką i ponownie ubij kapustę trzonkiem łyżki (kapusta powinna być przykryta solanką). Na końcu zakręć słoik, ale nie za mocno.
- Naczynie odstaw na dwa dni w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Na ostatni dzień schowaj kapustę do lodówki. Po trzech dniach powinna być gotowa.