PrzepisBoże NarodzenieNie olej i nie oliwa. Moja mama smaży karpia na innym tłuszczu, wychodzi delikatny i chrupiący

Nie olej i nie oliwa. Moja mama smaży karpia na innym tłuszczu, wychodzi delikatny i chrupiący

Smażony karp
Smażony karp
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.12.2023 10:42, aktualizacja: 13.12.2023 11:13

To jeden z moich ulubionych przepisów na karpia. Jest ekstremalnie łatwy, a połączenie składników wydobywa z dania wszystko, co najlepsze. Kluczem jest jednak tłuszcz, na jakim smażona jest ryba. To dzięki niemu karp zyskuje chrupiącą skórkę, a wnętrze ryby rozpływa się w ustach.

Smażenie karpia to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór tłuszczu. Tłuszcz, który wybieramy do smażenia, musi być odporny na wysokie temperatury. Ponadto powinien mieć neutralny smak lub taki, który nie zdominuje smaku ryby. Spośród szeregu dostępnych tłuszczy najczęściej stawia się na olej rzepakowy lub oliwę. Moja mama do smażenia karpia używa innego tłuszczu i muszę przyznać, że różnica w smaku jest diametralna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na czym smażyć karpia?

Oliwa czy olej rzepakowy są dobrym wyborem. Mają neutralny aromat, a więc nie wpływają negatywnie na smak karpia, a zawarte w nich zdrowe kwasy tłuszczowe czynią produkty te dobrym wyborem nie tylko ze względu na kwestie kulinarne, ale także zdrowotne.

To jednak niejedyna opcja. Moja mama zamiast oleju do smażenia karpia używa masła klarowanego (czyli pozbawionego białek i odparowanego z nadmiaru wody). Produkt ten ma wysoki punkt dymienia (ok. 230 st. C - co pozwala na bezpieczne i długotrwałe smażenie żywności na tym tłuszczu) oraz nada potrawie delikatnego maślanego smaku i lekkich orzechowych nut.

Jednak nie wszystkie tłuszcze nadają się do smażenia karpia. Niektóre z nich mają zbyt niski punkt dymienia, co oznacza, że szybko się palą i mogą zepsuć smak potrawy. Przykładem takiego tłuszczu jest masło (klasyczne, w kostce). Innym tłuszczem, którego lepiej unikać podczas smażenia karpia, jest olej słonecznikowy. Jego silny zapach może zdominować delikatny smak karpia, co nie jest pożądane. Z podobnych powodów warto również zrezygnować z użycia smalcu.

Ryba smażona na maśle klarowanym nabierze orzechowych nut
Ryba smażona na maśle klarowanym nabierze orzechowych nut© Pexels | Paolo Botio

Karp smażony na maśle klarowanym. Przepis

Składniki:

  • 1 kg oprawionego i pokrojonego w dzwonka/filety karpia,
  • 100 g masła klarowanego,
  • sok z cytryny,
  • 3 łyżeczki tymianku,
  • 3 ząbki czosnku,
  • mąka krupczatka lub kukurydziana do obtaczania ryby,
  • sól i pieprz.

Przygotowanie:

  1. Tymianek wymieszaj z pieprzem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę.
  2. Kawałki karpia skrop sokiem z cytryny i natrzyj tymiankiem z czosnkiem. Tak przygotowanego wstaw do lodówki na godzinę.
  3. Po tym czasie wyjmij rybę z lodówki i dopraw solą. Kawałki karpia obtaczaj w mące i smaż na rozgrzanym maśle klarowanym z ok. 6 minut z każdej strony.
  4. Po usmażeniu rybę układaj na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także