Znajomy pokazał mi, jak oczyścić karpia. Zamiast noża używa łyżki do zupy
13.12.2023 09:04, aktual.: 13.12.2023 09:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pozbawianie karpia łusek to zdecydowanie najmniej przyjemna część oporządzania tej smacznej ryby. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Jeśli do tej pory używałeś do tego noża, to polecam ci zmienić to narzędzie na inne. To zresztą niejedyny trik, jaki może ci pomóc.
Oporządzanie ryby to zajęcie, które wielu osobom przynosi dużo frajdy, czy nawet relaksu. Dla innych jest to jedynie karkołomny i nieprzyjemny proces, powodujący bałagan w kuchni i poddenerwowanie. Ja zawsze należałem do tej drugiej grupy. Zbieranie wystrzelonych po całym mieszkaniu łusek i użalanie się nad pokaleczonym przez nóż karpiem to nie jest zestaw moich ulubionych zajęć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzisiaj wiem już, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Jakiś czas temu sam Karol Okrasa pokazał, jak w sprytny sposób usuwać z karpia ości. Teraz znam też patent na nieuporczywe pozbywanie się łusek. Używanie do tego noża wcale nie jest najlepszym pomysłem — często kaleczymy nim zarówno mięso ryby, jak i swoje palce. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie łyżki.
Karp bez łusek w kilka chwil
Na początek karp musi być dokładnie opłukany i osuszony. W następnym kroku kładziemy rybę na desce do krojenia, chwytamy za łyżkę i rozpoczynamy naszą pracę. Zdecydowanym ruchem poruszamy sztućcem, przeciągając nim od ogona do łba karpia. Pamiętamy o dwóch sprawach: odpowiednim ułożeniu łyżki (dobierzmy kąt w ten sposób, by łuski odchodziły bez problemu, a samo narzędzie nie zahaczało o mięso) oraz o oczyszczeniu także brzucha oraz grzbietu. Można o tym zapomnieć, bo żeby się do nich "dobrać" trzeba się trochę nagimnastykować.
Jeśli łuski karpia mimo zastosowania tego sprytnego triku dalej nie schodzą łatwo i przyjemnie, możesz spróbować czegoś jeszcze. Zagotuj w czajniku trochę wody i polej nią skórę ryby. Następnie musisz ją szybko schłodzić — na przykład w wodzie z lodem — żeby zastopować obróbkę termiczną. Dzięki wrzątkowi łuski powinny odrywać się nieco prościej, a ty za bardzo się z tym nie namęczysz. Uważaj tylko, żeby się nie poparzyć. Powodzenia i smacznego! Co tym razem przyrządzisz z tej smacznej ryby?