NewsyNiepokojące wieści z Francji. Jeden z ulubionych serów może zniknąć

Niepokojące wieści z Francji. Jeden z ulubionych serów może zniknąć

Czy prawdziwy camembert zniknie ze sklepów?
Czy prawdziwy camembert zniknie ze sklepów?
Źródło zdjęć: © Canva | PicLeidenschaft
09.02.2024 11:31, aktualizacja: 09.02.2024 12:23

Czy legendarny francuski ser zniknie z rynku? Sklepy zalewa seria tańszych podróbek, a Francuzi mówią w końcu: dosyć. Sprawa camemberta powinna zaniepokoić każdego fana tego smacznego sera pleśniowego.

Sery pleśniowe są znane ludzkości od kilkuset lat, a ich ojczyzną, krajem niewątpliwie najbardziej z nimi kojarzonym, jest oczywiście Francja. Sery takie jak brie, roquefort, bleu de bresse czy camembert to w końcu symbol francuskiego serowarstwa, który dzisiaj, według napływających do nas informacji, ma być zagrożony. Co się wydarzyło w ojczyźnie Moliera, Napoleona i sera camembert? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak powstaje ser pleśniowy camembert?

Camembert to ser podpuszczkowy produkowany z mleka krowiego. Jego oryginalna receptura została sporządzona jeszcze w XVIII wieku i stanowi dla Francuzów coś bardzo ważnego. To powoduje, że prawo do używania tej nazwy ma nad Loarą zaledwie kilkuset wytwórców. Tych, którzy trzymają się ściśle ustalonych norm i warunków produkcyjnych.

Tradycyjny pleśniowy ser camembert powstaje przy użyciu tylko i wyłącznie jednego gatunku grzybów: Pennicillium camemberti. Produkcja zakłada mieszankę mleka z wieczornego i porannego dojenia krów, a ogólna zawartość tłuszczu nie może przekraczać 45 proc. Te wszystkie normy okazują się nie tylko rygorystyczne, ale również... drogie. Zbyt drogie dla niektórych producentów.

Ser camembert to dla Francuzów produkt tradycyjny
Ser camembert to dla Francuzów produkt tradycyjny© Canva | frederique wacquier

Camembert zniknie z półek?

Niepokojące informacje na temat sera camembert ukazały się ostatnio na portalu tvn24.pl. Jak się okazuje, produkcja oryginalnego francuskiego sera jest zagrożona, a miliony jego sympatyków może wkrótce obejść się ze smakiem. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze wytwórcy tradycyjnego camemberta od lat borykają się z problemem utraconych zysków. To następstwo wypuszczania na rynek podróbek, czyli serów niespełniających wszystkich wcześniej wypisanych przez nas wymogów. Po drugie — i co gorsze — przemysłowa produkcja camemberta miała źle wpłynąć na szczep grzybów pleśniowych niezbędnych do stworzenia sera. Podczas gdy "naśladowcy" bez problemu zastąpią je innym gatunkiem, tak żaden tradycyjny francuski serowar tego po prostu nie zrobi!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także