PoradyNigdy nie dojadam owsianki do końca. Z resztek robię nawóz, a paprotki rosną jak szalone

Nigdy nie dojadam owsianki do końca. Z resztek robię nawóz, a paprotki rosną jak szalone

paproć będzie bujna jak nigdy. Zrób nawóz z resztek ze śniadania
paproć będzie bujna jak nigdy. Zrób nawóz z resztek ze śniadania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.05.2024 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intensywnie zielona, gęsta i pęknie opadająca z parapetu paprotka to marzenie każdej domorosłej ogrodniczki. Mówi się, że roślina ta nie jest najbardziej wymagająca, ale nie można przechodzić obok niej obojętnie. Odpowiednio odżywiona odwdzięczy się silnymi i bujnymi liśćmi.

Nawóz domowej roboty z płatków owsianych rewelacyjnie odżywia paprotki. Owies zawiera bowiem wiele istotnych dla tej rośliny składników odżywczych. Przygotowanie takiej odżywki to bułka z masłem. Wystarczy zrzucić z talerza resztki śniadania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowy nawóz do paprotki. Wystarczy nieco owsianki

Ze względu na to, że płatki owsiane to źródło witamin z grupy B, żelaz, magnezu, potasu oraz błonnika, będą rewelacyjną bazą domowej roboty nawozu do paprotek. Obecność tych składników poprawi kondycję gleby, przez co stanie się zdolna do lepszego zatrzymywania wilgoci.

Ponadto tak odżywiona roślina będzie wzmocniona, bardziej bujna i zdrowsza, do tego przestanie gubić liście i wyprodukuje więcej nowych. Domowy nawóz z owsianki do paprotki zwiększy też odporność rośliny na choroby i szkodniki. Co istotne, nawóz ten stosowany w przypadku młodych roślin może przyspieszyć ich wzrost nawet pięciokrotnie.

Co zrobić, żeby paproć była bujna?
Co zrobić, żeby paproć była bujna? © Pixabay

Jak przygotować nawóz z płatków owsianych?

Domowy nawóz z płatków owsianych można przygotować na kilka sposobów. Chcąc wykorzystać resztki ze śniadania, wystarczy przełożyć owsiankę do doniczki. Składniki odżywcze będą pomału uwalniały się do gleby. Możesz też użyć owsianki przygotowanej na mleku (nie tylko na wodzie), ponieważ mleko ma właściwości zakwaszające, pomaga więc uchronić roślinę od ataku grzybów. Dobrze, by owsianka nie była wcześniej gotowana - wysoka temperatura pozbawia owies wielu składników odżywczych.

Domowy nawóz do paprotki z płatków owsianych przygotujesz też, zalewając 3 łyżki płatków 1 litrem wody. Całość należy wymieszać i odstawić na ok. 2 godziny. Po tym czasie odcedź całość i tak powstały płynny nawóz jest gotowy do użycia. Wcześniej dobrze zaopatrzyć się w strzykawkę i aplikować nią po 5 ml domowego nawozu raz na 15 dni - w przypadku młodych roślin. Starsze i większe paprotki należy nawozić raz na 30 dni, ale w większej ilości - nawet do 1 litra nawozu na jedną roślinę.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także