Nigdy nie kupuj takich bananów. Prosta droga do zatrucia
Żółciutki banan o idealnym kształcie ma takie same szanse na wylądowanie w koszu jak ten z nakrapianą brązowymi plamami skórką. Zobacz, jak rozpoznać owoce, które nie nadają się do jedzenia.
07.05.2024 16:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiedza na ten temat jest łatwa do przyswojenia, a może zapobiec niebezpiecznym zatruciom. Nie daj się zwieść kolorom i idealnym kształtom owoców, ciemne plamy to nie zawsze oznaka zepsucia, a idealny kształt i zarysowane ranty to niekoniecznie dobry zwiastun.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakich bananów nie należy spożywać?
Przede wszystkim nie powinno się sięgać po banany, które wydzielają nieprzyjemny zapach, są miękkie czy wycieka z nich płyn. To zwykle oznaka zepsucia. Do wyrzucenia jest też owoc, w którym po przekrojeniu widoczne są czerwone lub brązowe plamki, z czasem przeobrażające się z jednolitą linię. Oznaczają one, że banan mógł zostać zaatakowany przez pleśń zwaną nigrospora. Choć zazwyczaj nie stanowi ona zagrożenia dla człowieka, może być niebezpieczna dla uczulonych oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.
Staraj się również wybierać banany, które nie mają mechanicznych uszkodzeń skórki. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia (w tym np. pozostałości pestycydów) przedostaną się do miąższu. Banany nie powinny mieć widocznych śladów pleśni, a jeśli na końcówce owocu są widoczne białe plamy, to znak, że mogła zostać użyta zbyt duża ilość chemikaliów. Ponadto banan nie powinien być zbyt spłaszczony o widocznie zarysowanych rantach.
Czy można jeść banany z brązowymi plamami?
Skórka pokryta brązowymi plamami jest oznaką dojrzewania owocu. W wyniku tego procesu zmieniają się właściwości odżywcze banana, np. enzymy wraz z dojrzewaniem banana zamieniają zawarte w nim cukry złożone w cukry proste. Dla wielu osób dojrzałe owoce lepiej smakują, ponieważ są słodsze i zwykle bardziej miękkie, niemniej powinny na nie uważać osoby z cukrzycą.
Inaczej jest, kiedy pod skórką nakrapianą brązowymi plamami znajduje się również ciemny miąższ. To oznaka zepsucia owocu - a konkretniej znak, że znajdują się w nim zarodniki pleśni. Mogą one wywołać zatrucia pokarmowe i przykre dolegliwości żołądkowe.