NewsyObiad nad morzem dla trzyosobowej rodziny za mniej niż 100 zł? Sprawdziłam, czy to możliwe

Obiad nad morzem dla trzyosobowej rodziny za mniej niż 100 zł? Sprawdziłam, czy to możliwe

Ile kosztuje obiad domowy nad morzem?
Ile kosztuje obiad domowy nad morzem?
Źródło zdjęć: © Pyszności | Archiwum prywatne
Magdalena Pomorska

11.07.2024 11:28, aktual.: 11.07.2024 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tygodniowy urlop nad Bałtykiem dla rodziców z małym dzieckiem to wizja namiastki odpoczynku od codziennej gonitwy. To też przerwa od planowania posiłków, gotowania w domu i sprzątania. Ale jak i gdzie się stołować, żeby nie pójść z torbami, zanim jeszcze na dobre poczujemy wakacyjny klimat? Sprawdziłam to nieopodal Władysławowa. Ceny za obiady dla 2+1 w tym roku okazały się... miłą niespodzianką.

Pierwsze dni wypoczynku nad polskim morzem to rzecz jasna zachłyśnięcie się jodem wymieszanym z zapachem gofrów i aromatem smażonej ryby. Ale kiedy już zje się trochę śledzia, porcję ryby z frytury z ziemniaczanymi łódeczkami oraz gofrofrytki (ponoć trendujący hit wakacji 2024), czas na bardziej przyziemne propozycje obiadowe, po których wątroba nie będzie wołać na alarm, a portfel zanadto nie ucierpi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Menu turysty nad morzem? Domowe obiadki

Polski zestaw obiadowy od dekad jest taki sam. Ziemniaki, akcent mięsny i porcja warzyw. Takie trio, które może ulec małym modyfikacjom, znajdziemy w menu większości stołówek, barów mlecznych oraz mniejszych i większych nadmorskich restauracji. Ziemniaki mogą być w różnej formie, czasem zamiennie proponowane z ryżem lub kaszą. Wśród warzyw króluje bar sałatkowy z klasycznymi surówkami, na czele z tartą marchewką, buraczkami czy mizerią.

W trakcie mojego rodzinnego pobytu w gminie Władysławowo szukałam miejsc, gdzie razem z mężem i małym dzieckiem będę mogła najeść się bez nacięcia na kiepski smak, z przysłowiowym "paragonem grozy" w dłoni. Cel — obiad za mniej więcej 100 zł na dzień. W miejscowości Karwia niedaleko Jastrzębiej Góry odwiedziłam lokal Morskie Oko i tam kilka dni z rzędu zamawiałam obiad. Zachęciły mnie rekomendacje i oceny innych turystów. Średnia cena za osobę? 20-40 zł.

Zupa dla bąbelka, drugie danie dla rodziców

Plan budżetowego stołowania nie oznaczał głodowania, więc zachowaliśmy domowe zwyczaje zjedzenia drugiego dania przez rodzica, a czegoś mniejszego np. zupy dla dziecka. To był jeden z wariantów, który już pierwszego dnia nas miło zaskoczył. Na naszych talerzach pojawiły się młode ziemniaczki z koperkiem, wybrane dwie surówki (colesław oraz ogórkowa), a także dwa rodzaje mięs. Za pieczeń wieprzową z sosem zapłaciliśmy 38 zł — mięso było kruche, klasycznie duszone i podane ze smakowitym sosem. Z kolei pierś z kurczaka w panierce nie ociekała tłuszczem, w środku była soczysta i dobrze doprawiona. Kosztowała wraz z dodatkami 36 zł. Zupa pomidorowa (porcja standardowa, a nie z menu "dziecięcego") to koszt 15 zł. Większość rodziców jednak wie, że z dzieckiem modny foodsharing restauracyjny nabiera innego wymiaru na wakacjach, więc te trzy dania w takiej konfiguracji wypełniły brzuchy całej rodzinki. A ja tym samym mogłam ocenić smak zupy — nie była oszukana, pomidorowy smak i świeża natka pietruszki bardzo do siebie pasowały.

  • Zestaw obiadowy
  • Zestaw obiadowy
  • Zupa pomidorowa
[1/3] Zestaw obiadowyŹródło zdjęć: © Pyszności | Archiwum prywatne

Zależało nam też na różnorodności — cały czas trzymając się dziennych wydatków — więc kiedy dla pociechy zamawialiśmy np. klasyczne nuggetsy z kurczaka, dla siebie wybieraliśmy jarskie propozycje z karty, które są nieco tańsze niż dania z mięsem. Drobiowe kąski z menu dziecięcego to koszt 27 zł — z czego aż 4 złote to opłata za sam ketchup. To jeden z nielicznych, ale jednak minusów takich obiadów domowych na wakacjach. Dziecku przetłumaczyć się tej ceny nie da, więc rodzicom pozostaje w takiej sytuacji tylko przełknąć i zapłacić.

Nuggetsy z frytkami
Nuggetsy z frytkami© Pyszności | Archiwum prywatne

Spragniony? Zapłacisz więcej

Oprócz nadprogramowo liczonych kwot za dodatki, na które większość lokali nakłada marże, tanio nie wychodzą też propozycje do picia. Woda, kolorowe napoje gazowane czy kompot — niezależnie od rodzaju napoju, trzeba za niego zapłacić ekstra. Niestety, daleko nam jeszcze do standardów europejskich, w których woda w karafce jest darmowa, a płaci się tylko za wodę butelkowaną. My wybieraliśmy kompot (5 zł za jedną szklankę). W przypadku produktów z rozpoznawalną nazwą na etykiecie cena oczywiście rośnie. Warto więc napić się przed lub po posiłku poza lokalem — szczególnie jeśli naprawdę zależy nam na tygodniowym korzystnym rozliczeniu wydatków.

Jak oceniam taką formę stołowania, w której nie królują jedynie ryby w panierce, frytki i gofry pod różną postacią? Średnio 96 - 98 złotych za obiad dla dwójki dorosłych i dziecka to zrealizowany cel wydatków w trakcie wymarzonego urlopu. Lista dań do wyboru, smak i forma podania również wpisały się w nasze wyobrażenia o "domowych obiadach" w trakcie wyjazdu. Obyło się bez tłumów, nerwów w oczekiwaniu na realizację zamówienia i pozostałości zapachu frytury na ubraniach. W tym roku nad polskim morzem można zjeść smacznie i niedrogo — wystarczy znaleźć odpowiednie lokalizacje.

Paragon bez grozy
Paragon bez grozy© Pyszności | Archiwum prywatne
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także