Ocet jabłkowy nie dla wszystkich. Niektórym może przynieść więcej szkody niż pożytku
Na temat octu jabłkowego powiedziano już wiele, ale to wciąż nie wszystko, bo intensywne badania nadal trwają. Szczególnie polecany jest w przypadku schorzeń cywilizacyjnych, co nie tak dawno potwierdzili naukowcy kolejnymi analizami. Należy jednak wiedzieć, że ocet jabłkowy nie jest dla wszystkich. Kto powinien podchodzić do jego stosowania z ostrożnością?
26.09.2024 09:05
Ocet jabłkowy dla wielu osób to remedium na schudnięcie i poprawę zdrowotnych parametrów. Powstające wciąż badania naukowe potwierdzają liczne korzyści wynikające z regularnego spożywania tego produktu. Przypomnieć należy jednak, że ocet jabłkowy nie zastąpi aktywności fizycznej ani zmiany nawyków żywieniowych. Ponadto warto też mieć na uwadze, że nie jest to środek, który mogą stosować wszyscy. Istnieje kilka przeciwwskazań, o których trzeba wiedzieć, by nie wyrządzić sobie krzywdy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto nie powinien pić octu jabłkowego?
Przede wszystkim spożywanie octu jabłkowe dobrze jest skonsultować z lekarzem, a zwłaszcza dotyczy to osób, które przyjmują leki moczopędne, przeczyszczające czy obniżające potas w organizmie. Wcześniejszą konsultację zaleca się również osobom, które chorują na cukrzycę. Dodatkowo osoby po zabiegach przełyku czy stomatologicznych również powinny ostrożnie podejść do spożywania octu jabłkowego. W pierwszym przypadku ocet może uszkodzić błonę śluzową przełyku ze względu na swoją kwasowość, w drugim z kolei może dojść do uszkodzenia szkliwa.
Octu jabłkowego powinny unikać osoby cierpiące na gastroparezę, czyli schorzenie polegające na zaburzeniu motoryki żołądka. Ocet jabłkowy nie jest też polecany pacjentom z refluksem, zapaleniem żołądka czy czynną chorobą wrzodową. Ponadto przeciwwskazaniem do jego stosowania są problemy z wątrobą czy skłonności do zgagi. Ocet jabłkowy nie jest też zalecany kobietom w ciąży.
Na co pomaga stosowanie octu jabłkowego?
Z opublikowanych w 2023 r. informacji naukowych wynika, że spożywanie octu jabłkowego może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Korzyści te wynikać mają z obecności licznych składników bioaktywnych, jak kwasy organiczne, związki mineralne i związki polifenolowe. Z tego powodu potwierdzono oddziaływanie tego produktu w ograniczaniu schorzeń cywilizacyjnych, jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy nowotwory.
"Badania sugerują, że spożywanie octu jabłkowego pomaga kontrolować wagę ciała, normalizować poziom cukru we krwi oraz zmniejszać stany zapalne w organizmie. Natomiast ocet jabłkowy stosowany bezpośrednio na skórę pomaga w usuwaniu zakażeń bakteryjnych i drożdżakowych" - podaje opracowanie naukowe opublikowane w czasopiśmie "Nauki Inżynierskie i Technologie".
Niemniej, jak podkreślają autorzy opracowania, korzyści zdrowotne i mechanizm oddziaływania substancji bioaktywnych obecnych w occie jabłkowym nie są w pełni zbadane. Intensywne badania dotyczącego tego produktu nadal trwają.