Ogórki małosolne podkręcam 2 składnikami. Zawsze robię już z pierwszego zbioru, a znikają jeszcze przed jesienią
Ogórki małosolne nie muszę być nudne. Podkręcenie ich smaku dwoma charakterystycznymi produktami sprawi, że wszyscy rzucą się na nie jak oszalali. W czym tkwi ich sekret? W słodyczy. I w ostrości...
13.05.2024 | aktual.: 13.05.2024 10:46
Czerwiec to początek sezonu na kiszenie ogórków. Niektórzy wolą kiszone, inni małosolne. Chociaż wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest bardzo trudny, muszę przyznać, że przepis, który za moment ci pokażę, może sprawić, że bardziej polubisz te drugie. Kiedy pierwszy raz wcieliłem go w życie, a następnie skosztowałem gotowego wyrobu, byłem wniebowzięty. Do dziś przygotowuję ogórki małosolne właśnie w ten sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomniałem wcześniej o mieszance słodkości i ostrości. Ten efekt osiągam za pomocą miodu i chilli — dwóch składników, które poza zapewnieniem nam wystrzałowych doznać smakowych, dodają jeszcze ogórkom kolejnych właściwości prozdrowotnych. Jedząc je, niemal słyszę, jak organizm mi dziękuję. Podniebienie, rzecz jasna, też.
Mam nadzieję, że taki wstęp wystarczająco mocno zachęcił cię do przygotowania ogórków małosolnych według słodko-ostrego przepisu. Jeśli cię przekonałem, zapraszam poniżej. Chwila moment i słoiczki pełne kulinarnego arcydzieła zajmą już miejsce na twoich półkach!
Ogórki małosolne inaczej
Składniki:
- ogórki gruntowe,
- 1 łyżka soli na 1 l wody,
- 2 łyżki miodu na 1 l wody,
- 1 płaska łyżeczka chilli na 1 l wody.
Dodatkowo:
- baldachy kopru razem z łodygami,
- ząbki czosnku,
- korzeń chrzanu,
- gorczyca
- liście wiśni (lub inne).
Sposób przygotowania:
- Ogórki wymaczam w zimnej wodzie, a następnie szoruję.
- Wodę zagotowuję z solą, chilli i miodem.
- W umytych i wyparzonych słoikach układam ciasno ogórki gruntowe. Między nimi daję po trochę kopru, czosnku, liści wiśni i mały kawałek chrzanu. Dodaje też trochę gorczycy.
- I teraz tak. Są dwie szkoły przygotowania ogórków małosolnych. Jedni zalewają ogórki gorącą zalewą, inni zimną. Ja zazwyczaj robię to... na dwa sposoby. Dodatkowo każdy słoik oznaczam, a następnie porównuję. Badania nadal trwają, dlatego do tej pory nie jestem w stanie określić, który sposób jest lepszy. Proponuję ci więc to samo: wypróbowanie obu.
- Na koniec słoiki zakręcam i odkładam w chłodne miejsce. Po 3 dniach ogórki małosolne są gotowe. Smacznego!