Pieczarki puszczają wodę? To przez błąd, który popełniają nawet eksperci kulinarni
Dlaczego pieczarki puszczają wodę podczas smażenia? Przyczyną tej przykrej sytuacji jest bardzo popularny błąd, notorycznie popełniany przez naprawdę wielu kucharzy. Dowiedz się jaki, a gwarantujemy, że następnym razem pieczarki wyjdą ci pyszne, zwarte i aromatyczne.
01.04.2023 | aktual.: 01.04.2023 09:26
Pieczarki stanowią popularny dodatek do mięs i makaronów, jednak wystarczy chwila nieuwagi podczas ich smażenia, by, zamiast wzbogacić danie o aromatyczną, grzybową nutę smakową, sprawić, że cała potrawa wyjdzie mdła i nieprzyjemnie wodnista. Jak tego uniknąć? Nic prostszego. To wszystko kwestia odpowiedniej kolejności dodawania przypraw.
Dlaczego pieczarki puszczają wodę?
Jeśli podczas smażenia pieczarek zauważyłeś, że ni z tego, ni z owego na patelni zebrała się nagle pokaźna ilość wody, w skutek której grzyby nabrały konsystencji mdłej papki, to prawdopodobnie nieco pospieszyłeś się z jedną czynnością. Chodzi tu mianowicie o doprawienie pieczarek solą. Żeby zrozumieć, dlaczego sól działa w ten sposób na pieczarki, warto zaczerpnąć krótkiego przypomnienia z lekcji przyrody.
Grzyby składają się w znacznej ilości z wody (w przypadku pieczarek stanowi ona 90-95 proc.), a sól powoduje jej nagłe wypłynięcie ze struktury. Za wcześnie doprawione solą grzyby puszczą wodę w ułamku sekundy, a wraz z nią zniknie cały ich cudowny, grzybowy aromat. Konsekwencją tego zdarzenia jest też to, że pieczarki, zamiast się smażyć, duszą się i stają nieapetycznie "sflaczałe". To dlatego powinno się solić grzyby dopiero na sam koniec smażenia.
Inne przyczyny pojawienia się wody podczas smażenia pieczarek
Jeśli doprawiasz pieczarki prawidłowo, a one dalej puszczają wodę, oznacza to, że przyczyna musi leżeć gdzie indziej. Zanim jednak rzucisz pieczarki w kąt, twierdząc, że te grzyby po prostu tak mają, zastanów się, czy znasz te zasady dotyczące prawidłowego smażenia pieczarek:
- Po umyciu grzybów zawsze należy je dokładnie wysuszyć. Mokre grzyby na rozgrzanym oleju to nie tylko możliwość poparzenia się, ale również przyczyna ich sflaczałeś konsystencji.
- No właśnie, olej. Zadbaj o to, by pieczarki umieścić na patelni dopiero wtedy, gdy tłuszcz będzie mocno nagrzany. Ta zasada dotyczy zresztą smażenia każdego innego produktu.
- Zostaw pieczarkom trochę luzu i smaż je po trochu. Za dużo grzybów na patelni naraz może sprawić, że temperatura tłuszczu spadnie, a pieczarki przestaną się smażyć, a zaczną dusić.
Teraz kiedy wiesz już, dlaczego pieczarki puszczają wodę, bez problemu poradzisz sobie z ich prawidłowym usmażeniem. Swoje nowe umiejętności możesz zastosować na przykład do stworzenia tego kulinarnego dzieła sztuki.
Zobacz jeszcze ten przepis na kremową czerwoną zupę z grzankami i serem. Prosto z naszego kanału na YouTube.