NewsyPo wypiciu kawy musisz biec do toalety? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak się dzieje

Po wypiciu kawy musisz biec do toalety? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak się dzieje

Kawa, a później toaleta. Skąd ta zależność? - Pyszności; foto: Canva
Kawa, a później toaleta. Skąd ta zależność? - Pyszności; foto: Canva
13.06.2023 18:19, aktualizacja: 13.06.2023 21:22

O tym, że kawa działa stymulująco na potrzebę pójścia do toalety, powstała już niezliczona ilość żartów i memów. Ta zależność jest znana wielu osobom, ale mało kto zdaje sobie sprawę z jej przyczyn. Wyjaśnienia tego zjawiska podjęli się naukowcy.

Ta kolejność jest znana niemal wszystkim kawoszom. Śniadanie, kilka łyków kawy i nagła potrzeba udania się do toalety. I to raczej dosyć pilnego. Jeśli istnieje jakiś uniwersalny argument za tym, żeby pokusić się o mieszkanie z dwiema łazienkami, to z całą pewnością jest nią fakt, że w domostwie znajduje się więcej niż jedna osoba pijąca z rana kawę.

Dlaczego kawa powoduje nagłą potrzebę pójścia do toalety? - Pyszności; foto: Canva
Dlaczego kawa powoduje nagłą potrzebę pójścia do toalety? - Pyszności; foto: Canva

Ale skoro już mamy wykosztować się na dwie ubikacje, to warto chociaż poznać biologiczne przyczyny tego zjawiska, czyż nie? Okazuje się zresztą, że zainteresowały one również naukowców. Według nich ta zależność może mieć związek z trzema różnymi czynnikami. Przeprowadzone zostały poważne badania, a sformułowane na ich koniec wnioski zdają się być jednoznaczne.

Dlaczego kawa wysyła nas do toalety?

Pierwsze badanie, o którym wspomina portal zdrowie.gazeta.pl, było przeprowadzone już w 1998 roku. U tuzina ludzi zamontowano w okrężnicy czujnik, który miał zmierzyć reakcję tego odcinka jelita grubego na wypicie kawy. Okazało się, że napój ten stymulował skurcze okrężnicy o 60 proc. bardziej niż woda, i o 23 proc. bardziej niż kawa bez kofeiny.

Drugie badanie, o którym wspomniał cytowany przez zdrowie.gazeta.pl doktor Kyle Staller z Massachuetes General Hospital, udowodniło, że po wypiciu kawy działanie okrężnicy wzrosło w ciągu czterech minut i zakończyło się po pół godziny. Chociaż ten eksperyment ostatecznie potwierdził wpływ kawy na okrężnicę, to naukowcy odnaleźli jeszcze dwie możliwe przyczyny tego, że po jej wypiciu pędzimy do toalety.

Kawa z mlekiem posyła cię do toalety? To może być nietolerancja laktozy - Pyszności; foto: Canva
Kawa z mlekiem posyła cię do toalety? To może być nietolerancja laktozy - Pyszności; foto: Canva

Pierwszą z nich jest rzekome oddziaływanie kawy na uwalnianie z żołądka gastryny — hormonu stymulującego wydzielanie żółci i soku trzustkowego. Następstwem takiego zjawiska jest szybsze przedostawanie się trawionych pokarmów z żołądka do dalszego odcinka drogi pokarmowej — jelit. Kolejną przyczyną może być dodawanie do kawy mleka i odczuwanie skutków niezdiagnozowanej nietolerancji laktozy. Warto w takim przypadku odwiedzić specjalistę i poddać się prostemu badaniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także